Galerie Konec aut?

Budoucnost městské dopravy: Airbus otestuje samolétací taxík!

Jeden z návrhů CityAirbusu
Zdroj: Airbus
Téma:

Společnost Airbus zveřejnila predikce k rozvoji městské dopravy do roku 2030. Kromě plánů na vytyčení vzdušných drah nad městy představila firma především prototyp samolétacího taxíku, který by šlo zavolat pomocí aplikace v telefonu.

"Před sto lety se městská doprava přesunula pod zem, nyní máme technologie k tomu, abychom šli nad ní," řekl na konferenci v Mnichově ředitel společnosti Tom Enders. Na městskou dopravu se Airbus chce zaměřit především kvůli tomu, že se očekává nárůst populace ve městech o 10 % do roku 2030.

 

"Létání by nás zbavilo mnoha starostí. Už bychom nemuseli investovat miliardy do výstavby silnic a mostů," dodal Enders s tím, že neočekává, že by se současné samořídící automobily udržely dlouho na vzestupu. Potenciál vidí totiž výhradně ve vzdušné dopravě.

 

GALERIE: Airbus otestuje samolétací taxík

1
/
6
Zdroj: Airbus
Prototyp prvního samolétacího taxíku

 

Projekt CityAirbus by měla být elektrická, plně automatická helikoptéra, která je schopná pojmout více pasažérů. Airbus chce svůj produkt otestovat už koncem tohoto roku. V začátcích bude helikoptéru vzdáleně ovládat pilot, poté chce firma zkusit plně automatický režim. Další variantou tohoto stroje by měl být i menší taxík. 

 

Systém rezervace taxíku nebo místa v CityAirbusu by měl být podobný, jako u současného trendu sdílení aut, tedy pomocí mobilní aplikace.

 

 

Airbus má svůj plán promyšlený do detailu. Kromě strojů navrhla firma i systém vzdušných drah pro městskou dopravu, stejně jako systém nadzemních tunelů, které by se používaly především pro doručování zásilek pomocí dronů.

TN.cz / nor