tiskovka odborů STÁVKA

Babiš se chlubil miliardami učitelům. Kecy, měl by se omluvit! odpověděli

"Tolik peněz do školství snad nikdy nešlo!“ pochlubil se na svém facebookovém profilu předseda vlády Andrej Babiš. Plánovanou stávku ale zřejmě neodvrátí. Jeho příspěvek učitele spíš naštval. Tiskovou konferenci pedagogů k vyhlášení stávky sledujte na TN.cz živě od 11.00.

Jednodenní stávka učitelů kvůli nespokojenosti s navýšením platů zasáhne české školy již tuto středu. Potvrdil ji na pondělní tiskové konferenci František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.
 

"Přerušíme práci, požádáme školy – pokud s tím souhlasí a jsou srozuměny s našimi požadavky – že školy uzavřou. Nebyly splněny sliby, které byly dány," odůvodnil rozhodnutí.

 

"Kolik škol skutečně zavře, ještě v tuto chvíli není jisté. Je to na rozhodnutí ředitelů," doplnila Markéta Seidlová, místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. "Chceme dát najevo, že nesouhlasíme s kroky a handlováním pana ministra. Nechceme vyvolávat zmatky mezi dětmi a rodiči," doplňuje. Zda bude uzavřena i vaše škola, zjistíte z vyvěšeného oznámení na dveřích dotyčné budovy. Některé školy zavřou úplně, jiné jen volí jiný režim, místo klasické výuky berou děti ven nebo na exkurze.

 

Podporu stávky učitelům vyjádřily i další organizace, například Fórum Rodičů. „Spokojený učitel je dobře zaplacený profesionál, který může být na svou práci hrdý a může být dětem příkladem. Apeluji proto i na rodiče, požádejte své školy, aby ve středu zavřely,“ vzkázal Petr Chaluš, předseda sdružení.

 

Se stávkou jako nepříjemným, ale nutným východiskem souhlasí i Jiří Zajíček, předseda Unie CZESHA. "Potřebujeme kvalitní, dobře zaplacené učitele, o to tu jde především. Netěší nás, že patnáctiprocentní nárůst platů se nakonec ukázal jako nereálný," doplnil. Zdůraznil, že je třeba vedle tarifní složky platu
zvyšovat i nadtarifní složka, která představuje odměny, osobní příplatky, příplatky za vedení a další složky, které jsou nutné pro motivaci pedagogů.

 

Pedagogům je sice přislíbeno navýšení platů, ovšem v mnohem menší míře, než požadovali a než by zohlednilo růst průměrné mzdy.

 

"V roce 2018 jsme dali do platů ve školství 12,3 miliardy navíc. V roce 2019 jsme dali do platů ještě o dalších 15,5 miliardy víc. Na rok 2020 máme zajištěné dalších 13,2 miliardy na platy navíc. 10 procent pro kantory i nepedagogy," pochlubil se Andrej Babiš na sociální síti.


"V loňském roce byl průměrný plat učitele 35 089 korun a nepedagogové se dostali v průměru na 20 078 korun. Na konci roku 2021 bude průměrný plat učitele přes 45 000 korun," doplňuje konkrétní čísla ministr Robert Plaga.

 

Podívjte se na rozhovor s ministrem školství o plánované stávce i platech pedagogů.


Průměr ale ovlivňují i odučená léta, zvyšují ho i platy vysokoškolských pedagogů nebo vedoucích pracovníků. Nástupní plat učitele se dnes pohybuje mezi 27 a 28 tisíci. Navíc slíbená čísla nakonec vůbec nemusejí odpovídat realitě. Pro rok 2018 bylo učitelům slíben nárůst platů o 15 %, nakonec reálně vzrostly jen o necelých 11 %.

 

"Ideální nástupní plat by měl být ideálně 35 tisíc, v roce 2021 by měl být učitelský plat 49 tisíc, přitom vláda slibuje jen 45 tisíc. Představujeme si každoroční nárost platů o patnáct procent. I když se několik pozměňovacích návrhů již připravuje, je třeba nadále hledat zdroje ve státním rozpočtu. Jinak se poblém se jen odtlačuje do budoucna," uvedl na tiskové konferenci František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. "Učitelé si nezaslouží minimum, růst by měl být dynamičtější, aby obor lákal mladé, aby rodiče dětí dostali tu kvalitu, po které volají," doplnil.

 

 

"Osmiprocentní zvýšení platového základu učitelů, které nyní navrhl ministr školství Robert Plaga, je nižší, než slíbil, a v rozporu s jednáním, které proběhlo s premiérem Andrejem Babišem," hájí se školské odbory. Požadují patnáctiprocentní navýšení platů, v rámci něhož by byl poměr nastaven tak, aby šlo 10 % do tarifních tříd a stupňů a 5 % do nadtarifních složek. Dle řady školských institucí by měli mít ředitelé škol také větší kompetence v přerozdělování pohyblivých složek platů, například aby mohli lépe odměňovat schopnější pedagogy.

 

Resort školství může pro příští rok očekávat celkem 213,5 miliard korun. „Z toho 160 miliard půjde na regionální školství, mj. 27 miliard na vysoké školy, 2 miliardy jdou na církevní školy, 7,3 miliard na soukromé střední školy, 14 miliard na vědu a víc než 7,25 miliard na sport,“ konkretizuje Andrej Babiš.


Slíbená částka ale pedagogy spíše rozčílila. "213 miliard na školství znamená, že proti závazku, který ČR v rámci OECD dala školákům, asi 40 miliard ročně CHYBÍ do průměru 5,1 % HDP, o 6 % nemluvě. Slušný premiér by se omluvil, že resort vzdělání nedovolil financovat tak, jak slíbil, protože na to jeho schopnosti prostě nestačí,“ uvedl na facebookovém profilu České pedagogické komory lektor Tomáš Houška.

 


„Odboráři zapomínají na dědictví inkluze, na tu jde každoročně 6 miliard, které jsme mohli dát do platů učitelům,“ hájí se premiér. „Ano, inkluze byl špatný nápad. Nicméně nestojí proti předchozímu stavu ani o korunu navíc. Naopak, ve státní pokladně zbyly nemalé prostředky, které do té doby získávalo speciální školství. Ve svém důsledku, jde-li o stránku ekonomickou, inkluze přinesla ÚSPORY - byť na hodně špatném místě,“ oponuje jeho tvrzení Tomáš Houška.


Houška se domnívá, že cílem Babišova sdělení není poskytnutí informací, ale rozeštvávat lidi. „Učitele z jedněch škol proti učitelům z jiných škol, veřejnost proti učitelům. Protože premiér, kterému by šlo o budoucnost této země (a ne vlastní kapsy), by vzdělávací soustavu a vědu v naší zemi nechal financovat tak, aby naše země měla budoucnost. S takovými politiky ji mít nebude,“ domnívá se pedagog.

TN.cz