Žijte v rovnováze

Bydlete podle principů Feng Shui! Mýty a fakta o oblíbeném stylu

Feng Shui
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz
Téma:

O Feng Shui (v překladu „vítr a voda") slyšel v posledních letech snad každý. Tato tradiční čínská nauka o harmonickém vztahu člověka a jeho životního prostoru si mezi lidmi postupem času získala značnou přízeň a vyšla o ní řada publikací. Trend se nevyhnul ani České republice, kde dnes v souladu s filozofií Feng Shui bydlí nemalý počet lidí. Na druhou stranu, toto velmi sofistikované učení, náročné na komplexní vědomosti, se u části veřejnosti stále setkává s nepochopením a zkreslenými představami.

Feng Shui znamenalo ve staré Číně umění udržovat ve správné rovnováze vodu (shui) a vítr (feng). Voda je důležitý zdroj zemské energie pro život lidí, rostlin a zvířat, vítr je zdroj energie z nebes. Oba tyto elementy v harmonické rovnováze lidem pomáhají, ale dokáží člověku i škodit (povodně, divoká voda, vichřice). Feng shui umožňuje nastolit harmonii energií, zlepšit naši životní situaci, zdraví a mezilidské vztahy.

 

V poslední době se stále častěji setkáváme s aplikací feng shui pro úpravu domů, bytů či zahrad. Feng shui napomáhá, aby se lidé v daném místě cítili dobře. Tento trend ale provází spoustu mýtů.
 

Mýtus č.: 1 Feng Shui nefunguje

První mýtus naráží na základní problém Feng Shui. Neexistuje totiž žádný kontrolní orgán či univerzita garantující kvalifikaci Feng Shui poradce, který zavítá do vašeho domova. Zmíněnou slabinu často zneužívají pochybní konzultanti s minimálními znalostmi o čínském učení, jehož kořeny sahají až do čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Ti pak kazí reputaci celému odvětví.

 

Ačkoliv má tedy zmíněný předsudek své opodstatnění, stále zůstává jen předsudkem. "Feng Shui je starodávná nauka, která se vyvíjela na základě lidských zkušeností. Není tedy nijak odtržená od reality, naopak z ní úzce vychází. Jejím středobodem je člověk a jeho specifické potřeby. Mým úkolem je vytvořit takový prostor, ve kterém se klient bude cítit dobře, a to ve všem, co dělá," vysvětluje interiérová designérka Tania Morrison.

 


Mýtus č. 2: Stačí přece, když se člověk řídí svou intuicí

Tento předsudek se částečně opírá o pravdu, avšak pouze historicky. Poselství Feng Shui v sobě lidé od nepaměti nosili intuitivně. Ovšem dnešní vyspělá společnost se intuicí už tak neřídí. Soustavně ji totiž oslabují stres, hluk, přemíra informací a další faktory, které náš vnitřní hlas často přehluší. Tam, kde se vám dnes nedostává intuice, může tedy pomoci Feng Shui jako osvědčená metoda ozdravující práce s prostorem.

 

Pracuje totiž se všemi aspekty, které vnímáme a jež nás ovlivňují, ať už se jedná o světlo, vůně, barvy, materiály nebo optické efekty. Do jisté míry tak nahrazuje náš vnitřní kompas, jehož střelku vychýlila dnešní hektická a na výkon zaměřená společnost.

 

Mýtus č. 3: Feng Shui lidem diktuje, jak mají žít

Žádný seriózní Feng Shui poradce vám nebude vnucovat něco, co sami nechcete. Jinak to ostatně ani být nemůže. Každý z nás je jiný, má odlišné představy, potřeby, přání či tužby. Z toho vyplývá, že ani ve Feng Shui neexistují pevná a jednotná pravidla, jak správně a zdravě bydlet.

 

"Cílem Feng Shui je individuální přizpůsobení jednotlivých prostor s využitím tisíciletých čínských zkušeností. Jedná se o komplexní systém principů a pravidel, která jsou vždy přizpůsobena na míru konkrétnímu člověku či skupině osob, která bude dané prostory využívat," upřesňuje Tania Morrison.

 

Zároveň však dodává, že i ve Feng Shui existuje několik pravidel, která by se měla respektovat, chcete-li docílit kýžené harmonie. Jedná se například o umístění zrcadel nebo konstrukci schodiště.

 

Mýtus č. 4: Není to nic pro mě, protože styl se mi nelíbí

Jak již bylo zmíněno, žádný univerzální Feng Shui styl neexistuje. Vše se odvíjí od osobnosti konkrétního člověka. Jde pouze o to, obyvatele daného prostoru za pomoci čínské techniky podpořit a maximalizovat kvalitu jejich života. Není tedy vůbec vyloučeno, že výsledkem bude moderní byt, který odpovídá nejen principům Feng Shui, ale i praktickým požadavkům a estetickým aspektům.


Inspiraci toho, jak bydlet moderně a zároveň v souladu s filozofií Feng Shui, mohli lidé načerpat i uvnitř speciálně upraveného kamionu Raiffeisen stavební spořitelny, který letos procestoval dvacítku českých měst.

 

"Interiérovou designérku Taniu jsme oslovili s nabídkou spolupráce, protože její trpělivá a precizní práce si řadu let získává srdce mnoha spokojených klientů, kteří se díky ní ve svém domově cítí dobře. Podobné pocity mohli na chvilku zažít i návštěvníci našeho kamionu, jehož interiér Tania kompletně navrhla. I naší prioritou je podílet se na kvalitním a spokojeném bydlení," říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

 

 

Mýtus č. 5: Feng Shui nevěřím

K tomuto, v praxi nejčastějšímu, předsudku lze dodat maximálně to, že Feng Shui není náboženství, kterému musíte za každou cenu věřit. Feng Shui naopak ztělesňuje životní zkušenost, filozofii a v neposlední řadě teorii, která byla vytvořena pro to, abychom mohli v praxi pracovat efektivněji a docílili tak lepších výsledků. Ať už tedy věříte či nevěříte, Feng Shui za zkoušku rozhodně stojí.


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

has TN.cz