Boj s koronavirem

Bydliště rozhoduje: Kdo dýchá čistý vzduch, je před Covid-19 lépe chráněn

Alergie na zimu
Zdroj: Profimedia
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 22. 4. 2020
Téma:

Kvalita ovzduší v místě, kde žijete, může mít podle odborníků zásadní vliv na to, zda budete schopni ubránit se onemocnění Covid-19.

Díky globálně narůstajícím počtům nakažených se vědcům podařilo zachytit zajímavý fenomén. Šance, že se nakazíte, roste, pokud žijete v místě se znečištěným ovzduším. Před nemocí by tak mohli být lépe chráněni obyvatelé venkovských a horských oblastí. Naopak lidé žijící ve velkých městech nebo průmyslových oblastech, mají vůči infekci slabší imunitu.

 

Wu-chan, New York i sever Itálie. To jsou místa, která spojují nejen násobně vyšší počty nakažených, ale také nadměrná doprava, průmyslové znečištění a zhoršená kvalita ovzduší. Odborníci z Harvardu se zaměřili právě na míru znečištění ovzduší a regionální počty nakažených. Ve svém výzkumu, který popsal vědecký magazín Eos, se zaměřili na oblast USA a změřili, že zvýšení prašnosti PM2,5 o jeden µm/m3 zvyšuje smrtnost Covid-19 o 15 %.

 

 

Důvod je podle vědců prostý: lidské plíce, dlouhodobě vystavené takovému znečištění, se oslabují a jsou náchylnější proti případné nákaze. Ohrozí je pak jakákoli respirační choroba, včetně nového koronaviru.

 

Jak posílit imunitu, napoví reportáž:

 

TN.cz