Stromy v pražském parku pokryl invazivní hmyz, agreguje se na kmenech

Na stromy topící se ve vlnách neznámého hmyzu narazil čtenář TN.cz minulý týden v pražském Malešvickém parku. Jedná se o invazivního škůdce, který hlavně na jihu Evropy způsobuje problémy lidem i rostlinám.
Kůra stromů v Malešickém parku v Praze minulý týden působila, jako by se hýbala. Při bližším pohledu vyšlo najevo, že je to způsobeno tisícovkami ploštic, které se po kmenech s chutí a pilně hemžily.
"Byl jsem úplně v šoku! Šel jsem do parku a každý stromy byl takto obsypaný! A přitom je leden," svěřil se čtenář TN.cz. Neočekávaný hmyzí rej ale pečlivě zdokumentoval a redakci zaslal.
Redakce proto s žádostí o více informací oslovila entomologa Petra Šípka. "Jedná je blánatku lipovou, vědecky Oxycarenus larvaterae. Je to invazní druh, v České republice se vyskytuje od roku 2004 kvůli globálním oteplování a dopravě," popsal Šípek.
"Na zimu dělá nápadné agregace na kmenech lip, je to způsob jeho přezimování, velmi studené zimy druhu nesvědčí. Druh pravděpodobně nepůsobí výraznější škody," dodal entomolog.
Anketa
V jiných, hlavně jižních zemích, jsou tyto ploštice zdrojem různých problémů. "V Basileji se přemnožení jedinci shlukovali na stěnách budov, na balkónech, plotech a dětských prolézačkách a rovněž pronikali otevřenými okny do domácností, takže bylo nezbytné přistoupit k dezinsekčním opatřením," popsal Petr Kment v časopisu Živa.
Blánatky se do lidských obydlí dostávají i v Maďarsku a Španělsku. "Mohou rovněž obtěžovat svým obranným zápachem vylučovaným pachovými žlázami dospělců i larev. Kuriózní případ je spojen s prvními nálezy tohoto druhu v Německu, kde byl zjištěn po stížnostech majitelů zahradních restaurací na ploštice 'pršící' ze stromů, takže se hosti takto zasaženým podnikům začali vyhýbat," dodal Kmenta.
GALERIE: Hmyz v Malešickém parku