Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zranilo se 9 lidí

Byla to epilepsie, uzavřel GIBS hromadnou nehodu policejních aut

Hromadná nehoda policejních aut v Praze na Lhotce
Zdroj: TV Nova

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ukončila vyšetřování srpnové hromadné nehody, do které bylo zapleteno celkem pět aut - tři policejní a dvě civilní a při níž se lehce zranilo devět lidí. Vyšetřovatelé dospěli k tomu, že za srážkou byl epileptický záchvat.

Inspektoři GIBS srážku poblíž policejní akademie vyšetřovali od začátku srpna. Nejprve pracovali s variantou, že jedno z policejních aut mělo v nepořádku brzdy, protože to tvrdil policista, který vůz řídil.


To ovšem vyvrátil přizvaný soudní znalec, který uvedl, že auto bylo v dobrém technickém stavu a navíc záběry z kamer jasně ukázaly, že nákladní vozidlo, které policista řídil, před křižovatkou vůbec nebrzdilo a najelo do policejní dodávky jedoucí před ním plnou rychlostí.

 

"Inspektorům se později podařilo zjistit, že policista měl asi dva měsíce po této nehodě nestandardní incident během řízení služebního vozidla. Podstatou bylo, že u něho nastala krátkodobá zdravotní komplikace, která způsobila výpadek vnímání a soustředění," uvedl mluvčí inspekce Ivo Mitáček.

 

Policista se proto podrobil sérii vyšetření a k případu byl přizván znalec z oboru zdravotnictví. "Ten potvrdil, že policista v době dopravní nehody trpěl stavy krátkodobých epileptických záchvatů, které byly s největší pravděpodobností příčinou jeho indispozice a ovlivnily tak schopnost řízení vozidla. Tato verze byla dále potvrzena další sérií důkazů, které se podařilo shromáždit," doplnil Mitáček.

 

Díky tomu vyšetřovatelé dospěli k závěru, že řidič za způsobenou nehodu nemůže a že si nezaslouží ani kázeňské potrestání. Případ byl proto odložen.

 

Nehoda samotná se stala 3. srpna v Praze 4 poblíž policejní akademie, odkud kolona policejních vozidel vyjela. Nejprve se srazil policejní náklaďák a dvě před ním jedoucí policejní dodávky. Ty vzápětí "nabraly" dva civilní osobáky, které stály v křižovatce a čekaly na zelenou. Při nehodě se lehce zranilo devět lidí.

 

Pusťte si reportáž o nehodě:


pez TN.cz