Napětí polevuje

Bylo to jen cvičení. Rusové začali stahovat vojáky od hranic s Ukrajinou

Patrik Balcar
Patrik Balcar
Aktualizováno 22:05
23.4. 2021 20:59
Téma:

Rusko začalo v pátek stahovat své vojáky z anektovaného poloostrova Krym a od ukrajinských hranic. Podle odhadů tam Rusové měli až 120 tisíc mužů. Údajně se prý jednalo jen o vojenské cvičení. Jednotky se daly do pohybu a začaly se vracet na základny. Jejich stahování bude trvat do prvního května.

Tanky, obrněná vozidla, letadla. Rusko z ukrajinského pohraničí stahuje kromě vojáků také vojenskou techniku. Armádní manévry u hranic znepokojovaly Ukrajinu i její západní spojence.

 

"Během týdne očekáváme, že budou mít u hranic přes 120 000 mužů. A to ještě zdaleka nemusí být konečné číslo. Znepokojují nás i výsadkáři na Krymu, balistické střely a další válečné nástroje," vypočítával v týdnu Dmytro Kuleba, ukrajinský ministr zahraničí.

 

Podle Rusů šlo o cvičení a vojáci prý dokázali, že zemi zvládnou v případě nebezpečí ochránit. "Vojenské aktivity NATO v regionu rostou, aktivity jejich zpravodajských služeb se zvyšují. Stupňují vojenská cvičení a přípravy. Budeme situaci pečlivě sledovat," oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

 

 

Podle kritiků šlo hlavně o ukázku síly a ukrajinský ministr zahraničí Kuleba vyzývá západní spojence, aby zůstali ostražití. Velká část cvičení se konala na poloostrově Krym, který Rusko v roce 2014 anektovalo. Vojáci cvičili také nedaleko hranic s ukrajinským územím, které od stejného roku kontrolují proruští separatisté.

 

Napětí v oblasti zvýšilo také rozhodnutí Ruska zablokovat část Černého moře pro zahraniční lodě - a to až do letošního listopadu. Plavidla tak na půl roku ztratí přístup k ukrajinským přístavům. Rusko chce území údajně blokovat kvůli vojenským cvičením.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
pez TN.cz