Dražší jízda

Byly nejnižší za 15 let, teď už ceny benzínu a nafty zase letí vzhůru!

Martin Kočárek
Martin Kočárek
Publikováno 4. 6. 2020
Téma:

Ceny pohonných hmot začaly stoupat. Zatímco ještě před dvěma měsíci se dal litr benzínu sehnat za 21 korun a ceny byly nejnižší za posledních 15 let, teď už stojí litr více než 26 korun. Navíc podle odborníků ceny ještě porostou. Může za to oživení celosvětové ekonomiky a zdražování ropy.

Plná nádrž se pomaličku začíná prodražovat. Extrémně nízké ceny paliv během koronavirové krize se začínají vytrácet a řidiči budou muset kvůli každému litru sáhnout hlouběji do kapsy.

 

V dubnu byste za natankování 50litrové nádrže zaplatili přibližně 1100 korun, teď by vás to vyšlo o 200 korun dráž. Ceny totiž za poslední měsíc vystoupaly až o pět korun za litr. Momentálně průměrná cena litru paliva přesahuje 26 korun. A už během příštího týdne se očekává další zdražení.

 

"Důvodem je nárůst cen ropy, postupně se rozvolňuje ekonomika a roste poptávka po pohonných hmotách. Letní období by mohlo držet cenu přibližně 26,50, možná 27 korun za litr," odhaduje mluvčí České asociace petrolejového průmyslu a obchodu Václav Loula.

 

 

Levné palivo motoristé během pandemie vykupovali, stály se na něj fronty. Teď je palivo sice stále výrazně levnější než před krizí, hlavní nápor už prý ale opadl.

 

Ke třicetikorunové hranici se podle odborníků ceny paliva prozatím nepřiblíží. Výraznější zdražení by prý mohlo přijít až koncem roku.

pez TN.cz