OBČANSKÝ ZÁKONÍK

Bytová družstva mají mít opět možnost dělit zisk mezi své členy

Bytový dům
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 11. 2. 2020
Téma:

Tisíce bytových družstev v České republice mají opět šanci na rozdělování zisku mezi své členy. O tuto možnost přišly před několika lety kvůli obavám z tunelování. O novele občanského zákoníku má ve středu rozhodnout sněmovna.

Právo rozdělovat zisk mezi své členy mohou opět nabýt česká bytová družstva, kterých je v současnosti 8429 a spadá pod ně 431 500 bytů.


"Právo rozdělovat mezi své členy zisk bylo bytovým družstvům odebráno v roce 2014 kvůli obavě z jejich tunelování, kdy si v praxi někteří členové tímto způsobem přivydělávali na úkor finanční stability samotného družstva," vysvětlila poslankyně Monika Červíčková (ANO), která pozměňovací návrh občanského zákoníku podala.


"Plošným zákazem rozdělovat mezi členy zisk časem řada bytových družstev došla do patové situace: po pokrytí všech výdajů disponují značnými prostředky, ale nemohou s nimi nakládat,“ doplnila Červíčková.

Anketa

Souhlasíte se schválením rozdělování zisku mezi členy družstva?

Hlasovalo 194 lidí.

Novela je výhrou především pro bytová družstva, která mají dlouhodobě vysoký výnos z pronájmu nebytových prostor a ze zisku pokryla potřebné opravy a stále jim hodně zbývá. Pokud novela vstoupí v platnost, budou si moci družstva změnit své stanovy tak, aby mohla zisk přerozdělit.


Ani podle novely však nebude možné rozdělit vše. Jako pojistka proti tunelování má sloužit povinnost družstva vytvořit fond, kam se bude odvádět minimálně 30 procent zisku. A ze zbylého zisku půjde přerozdělit nejvýše jednu třetinu. O novele mají ve středu rozhodnout poslanci.
 

TN.cz