Alena Vitásková

Bývalá šéfka energetického úřadu dostala u soudu znovu podmínku

Petr Zelený
Petr Zelený, David Pik
Aktualizováno 1.11. 2019 09:51

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dostala v pátek u soudu v Jihlavě za zneužití pravomoci dvouletou podmínku s odkladem na dva a půl roku.

Aktuální rozsudek padl těsně po deváté hodině ráno, není ovšem pravomocný. Odvolal se jak státní zástupce, tak samotná Vitásková. kauza tak opět poputuje k odvolacímu soudu.

 

Jihlavský okresní soud kauzu řešil už loni, i tehdy uložil Vitáskové podmíněný trest. Odvolací soud ovšem vrátil celé řízení kvůli doplňování dokazování k novému projednání.

 

Podle obžaloby Vitásková porušila povinnosti při správě cizího majetku a zneužila své pravomoci, když do funkce místopředsedkyně úřadu jmenovala bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátou Veseckou, která k tomu, ale v té době neměla potřebnou kvalifikaci a stát tím tak na výplatách Vesecké měla připravit o stovky tisíc korun.

Vitásková vinu dlouhodobě popírá a tvrdí, že vše dělala jen proto, aby úřad co nejlépe fungoval. Loni dostala od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání za boj se solárními barony.

 

Připomeňte si kauzu v reportáži TV Nova:

 

TN.cz