původně dostali doživotí

Bývalí manželé znají svůj trest za vraždu. Další tři plánovali

Téma:

Vrchní soud v Praze snížil tresty bývalým manželům Janákovým. Dvojice, která původně za jednu dokonanou a tři plánované vraždy dostala doživotí, si ve vězení odsedí 30 a 28 let.

Přísnější trest dostala osmadvacetiletá Petra Janáková. Žena si ve vězení odsedí 30 let. Její exmanžel, třicetiletý Jaroslav Janák, dostal osmadvacetiletý trest odnětí svobody.

 

Podle soudu byla Janáková právě tím, kdo na konci července 2017 vraždil. Manželé, kteří měli problémy s dluhy, si tehdy domluvili schůzku s padesátiletým mužem. Záminkou byl prodej sběratelských předmětů, o které se dotyčný zajímal.

 

Janákovi s ním nasedli do auta s tím, že obchod domluví na nějakém klidnějším místě. V autě ale Janáková muže střelila do hlavy. Tělo se pak našlo v kukuřičném poli poblíž Lázní Bělohrad.

 

Během vyšetřování se ukázalo, že tato vražda neměla být jediná. Další potenciální oběti ale měly štěstí. Jeden muž nemohl na schůzku přijet, protože mu krátce před ní sebrali řidičák, další chtěl pro změnu vidět nabízené předměty ještě před schůzkou.

 

Janákovi se po zadržení ve vazbě rozvedli. Janáková si tam hned našla nového partnera, což možná Janáka zlomilo. Do té doby totiž svou ženu kryl.

 

 

Společně s Janákovými byl odsouzen také čtyřiačtyřicetiletý Martin Herzán, který záměrně uzavřel pojistku s mužem, kterého se pak Janák pokusil přejet. Jeho odvolání proti osmiletému trestu dnes vrchní soud zamítl.

Ondřej Špalek/mj TN.cz