Juan Carlos I.

Bývalý král čelí obřímu skandálu. Opouštím Španělsko, oznámil nyní

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 3. 8. 2020
Téma:

Bývalý španělský král Juan Carlos I., který figuruje v rozsáhlém finančním skandálu, odchází ze země pryč. Panovník to dopisem oznámil svému synovi, vládnoucímu Felipemu VI. a královský palác pro změnu informoval veřejnost.

V dopise dvaaosmdesátiletý monarcha mimo jiné napsal, že pokud s ním žalobci budou chtít mluvit, bude jim k dispozici. Španělský nejvyšší soud od června řeší údajné zapojení Juana Carlose I. do korupčního skandálu týkajícího se vybudování vysokorychlostní trati v Saúdské Arábii.

 

Podle britské BBC zatím není jasné, kdy bývalý panovník zemi opustí a kam přesně hodlá přesídlit. "Řízený přesvědčením co nejlépe sloužit lidu Španělska, jeho institucím a tobě jako králi, tě informuji o svém rozhodnutí prozatím opustit Španělsko," napsal Juan Carlos I. v dopise synovi Felipemu VI.

 

 

Vládnoucí monarcha podle paláce na zprávu reagoval "procítěným respektem a vděčností." Samotné vyšetřování se týká stavby trati mezi Mekkou a Medinou v Saúdské Arábii. Tendr za několik miliard eur vyhrály španělské firmy a podle vyšetřovatelů existuje podezření, že si bývalý král, který měl do abdikace v roce 2014 imunitu, "ulil" nezdokumentované peníze spojené se zakázkou do Švýcarska. Vyšetřování probíhá právě i tam.

TN.cz