Chatrné zdraví

Bývalý papež Benedikt je vážně nemocný. Trápí ho kožní choroba

Papež Benedikt
Zdroj: Profimedia
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 3. 8. 2020
Téma:

Emeritního papeže Benedikta XVI. trápí závažná infekce. Nakazil se bolestivou kožní chorobou zvanou erysipel. Podle expapežova životopisce Petera Seewalda je Benedikt teď velmi křehký a téměř nemůže mluvit.

Bývalý papež Benedikt byl po 600 letech prvním, kdo z úřadu odstoupil. Jako důvod uvedl zdravotní obtíže a zdraví ho zrazuje i nadále. Podle vyjádření jeho životopisce Petera Seewalda, které poskytl portálu Passauer Neue Presse, bývalou hlavu katolické církve postihla kožní choroba.

 

Benedikta trápí tzv. erysipel, známý pod názvem růže. Toto kožní onemocnění je typické zarudlým svědícím otokem a silnou bolestí. "Je nyní mimořádně křehký. Jeho intelektuální schopnosti a paměť nejsou nijak ovlivněny, ale jeho hlas je sotva slyšet," popsal Seewald.

 

 

Zdraví bývalého papeže se zhoršilo poté, co v červnu navštívil svého umírajícího bratra. Třiadevadesátiletý Benedikt XVI., občanským jménem Joseph Ratzinger, si byl se starším bratrem Georgem velmi blízký.

 

Kvůli jeho návštěvě vůbec poprvé od svého odstoupení z papežského stolce roku 2013 opustil Itálii. Krátce po Benediktově návštěvě 96letý Georg Ratzinger zemřel. Oba bratři byli kněží a vysvěcení podstoupili ve stejný den.

 

 

Benedikt od své rezignace žije v malém klášteře ve Vatikánu. Ve funkci ho nahradil papež František, na rozdíl od svého předchůdce považován za velmi reformního.

 

Seewald se s bývalým papežem setkal v sobotu v Římě. Během setkání byl prý Benedikt navzdory své nemoci optimistický a nechal se slyšet, že pokud se mu vrátí síly, zase se bude věnovat psaní. Společně již vydali čtyři knihy rozhovorů. Sám Benedikt Seewaldovu práci ocenil a označil ho za vypravěče jeho osobního příběhu.

TN.cz