kauza nagygate

Nečase čeká soud! Za úplatky pro poslance mu hrozí 6 let kriminálu!

Petr Nečas a Jana Nečasová - 2
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Jana a Petr Nečasovi byli obviněni z korupce.
Téma:

Bývalého premiéra Petra Nečase a jeho ženu Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, obvinilo podle ČTK vrchního státní zastupitelství za uplácení poslanců lukrativními funkcemi.

Nečas a jeho žena měli podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podplatit bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra „trafikami“, lukrativními pozicemi ve státních firmách, které dostali po složení poslaneckých mandátů. Hrozí mu 6 let vězení.

 

Ze stejných činů byl obžalován také někdejší vysoký úředník Roman Boček. Nečasová byla obviněna ještě z krácení daní za luxusní dary, které také souvisí s kauzou poslaneckých trafik. Hrozí jí až 8 let za mřížemi.

 

Nečasová je podle vyšetřovatelů pojítkem k několika různým kauzám, proto seznam jejích obvinění ještě asi není konečný. Už nyní je souzena společně s lobbistou Ivo Rittigem a dvěma advokáty z vyzrazení utajované informace z Bezpečnostní informační služby.

 

V jiné kauze byla nepravomocně osvobozena společně s ex šéfem rozvědky Ondřejem Páleníkem, Milanem Kovandou a Janem Pohůnkou. Podle žalobce měla zneužít Vojenské zpravodajství ke sledování Nečasovy bývalé manželky Radky.

 

 

Kauza trafik začala v roce 2012, kdy se vládní koalici pod vedením Petra Nečase nepodařilo přehlasovat senátní veto v případě tzv. stabilizačního balíčku daňových změn. Proti kromě opozice hlasovalo i 6 poslanců ODS, včetně Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Ti později složili své poslanecké mandáty, což umožnilo vládě balíček schválit.

 

Fuksa se Šnajdrem pak dostali lukrativní pozice ve státních firmách, které jim měla zajistit právě Nečasová s Romanem Bočkem. Původně byli stíháni i tito bývalí poslanci, ale v roce 2013 bylo stíhání zastaveno, kvůli jejich poslanecké imunitě. Loni v dubnu se stát všem třem obviněným veřejně omluvil a všichni dostali statisícové odškodné.

 

 

Bývalá šéfka kabinetu Jana Nečasová čelí obvinění z krácení daně, protože jí žalobci nebyli schopni prokázat korupci. Luxusními dary měla zajistit setrvání vlivným lidem v určitých firmách. Cena dárků je vyčíslena na 9,68 miliónů korun, ze kterých finanční úřad vyměřil daň 706 tisíc korun.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pj TN.cz