Kauza Nagyová

Nečas křivě svědčil, tvrdí obžaloba. Sledování manželky vzal na sebe

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
4.5. 2020 20:54
Téma:

K soudu dorazila obžaloba na bývalého premiéra Petra Nečase. Podle ní se v letech 2015 a 2017 dopustil křivé výpovědi ve prospěch bývalé ředitelky svého kabinetu a milenky, později manželky Jany. Ta byla hlavní postavou kauzy zneužití vojenského zpravodajství, která v roce 2013 výrazně přispěla k pádu vlády.

U soudů řešících zneužití vojenského zpravodajství zazněly i v pondělí už známé odposlechy zachycující komunikaci mezi tehdejším premiérem a šéfkou jeho kabinetu. Jana Nečasová, v té době ještě Nagyová, čelila obžalobě, že nechala armádními specialisty nezákonně sledovat svou sokyni v lásce - tehdejší manželku premiéra Radku.

 

Nečas pak ale u soudu dvakrát prohlásil, že se na vojenské zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečí své rodiny. Podle obžaloby lhal. "Viní ho ze spáchání přečinu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku," uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková.

 

Informaci o posunu v případu přinesl web Aktuálně.cz. Advokát bývalého premiéra se k němu prý vyjádřit nemůže. "Nebyl jsem klientem zproštěn mlčenlivosti v této věci," sdělil právník Adam Černý.

 

 

Spis s případem teď bude studovat soudce Obvodního soudu pro Prahu 1. Do tří týdnů by měl učinit první krok směřující k jeho rozhodnutí. "Buď nařídit hlavní líčení, nebo vydat trestní příkaz či usnesení," vysvětlila Hájková.

 

V kauze zneužití vojenského zpravodajství soud pravomocně rozhodl loni v březnu, kdy rozdal podmínky. Všichni čtyři potrestaní se dovolali k Nejvyššímu soudu, u kterého případ stále leží. Nečas s manželkou čelí ještě jedné obžalobě, a to v kauze poslaneckých trafik.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz