kauza stoka

Bývalý radní viněný z korupce opustil vazbu. Strávil v ní přes rok a půl!

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 21:39
5.11. 2020 15:47
Téma:

Někdejší politik za hnutí ANO Jiří Švachula po více než roce a půl opustil vazební věznici. Ve čtvrtek o jeho propuštění rozhodl brněnský soud. Jelikož státní zástupce Radek Mezlík nepodal stížnost, usnesení je pravomocné. Švachulovi hrozí až šestnáct let za rozsáhlou korupci, které se měl dopuuštět na radnici Brno-střed. Brány věznice opustil ve čtvrtek odpoledne.

Poprvé o Švachulově propuštění rozhodl Krajský soud v Brně už na začátku října. Státní zástupce však podal stížnost a k propuštění nakonec nedošlo. "Stále přetrvává riziko, že expolitik Švachula se bude vyhýbat trestnímu stíhání a uteče do zahraničí," řekl tehdy Mezlík.

 

Tomu však má podle soudkyně zabránit elektronický náramek, který bývalý radní dostane. Ten bude sledovat každý jeho krok.

 


Tentokrát už státní zástupce neměl žádné námitky a Švachula tak ve čtvrtek opustil vazbu. Bývalý místostarosta a exradní je jedním z jedenácti obžalovaných v takzvané kauze Stoka. "Brněnský gang“ měl od konce roku 2014 do února 2019 ovlivňovat veřejné zakázky na radnici Brno-střed a v městských firmách.


Soutěže měly být zadávány předem vytipovaným firmám na úkor jiných. Organizovaná skupina si tak mohla v úplatcích podle vyšetřovatelů přijít až na 33,7 milionů korun. Podle státního zastupitelství měl být bývalý místostarosta hlavou skupiny.


Švachula byl jediný z 11 obžalovaných, kdo zůstával stále ve vazbě. Hrozí mu až šestnáct let ve vězení. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

ls TN.cz