Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ozbrojený dlužník

Muž střílel na exekutory, netrefil se, přesto dostal 12 let!

Zlínský krajský soud dnes projednával případ muže, který ze svého bytu střílel na dva exekutory. Bývalý důstojník armády, později pracovník bezpečnostní agentury a dnes dělník Jaroslav Janota útočil legálně drženou zbraní, ale nikoho nezranil. Soud ho poslal na 12 let do vězení.

Za vyhrožování úřední osobě a pokus o vraždu mu hrozilo 15 až 20 let. Krajský soud ve Zlíně mu uložil trest pod spodní hranicí sazby a poslal jej na 12 let do vězení. Rozsudek není pravomocný.


Případ se stal v lednu tohoto roku v domě v Napajedlech na Zlínsku. Dva exekutoři z Přerova přišli dlužníkovi zabavit majetek. On ale v devět hodin ráno spal, protože byl po noční směně.


Poté, co na zvonění a klepání na dveře nereagoval, vypáčili exekutoři zámek dveří bytu a vešli dovnitř. Dlužník, kterého rámus probudil, se vylekal a zamkl se v pokoji.


Popadl pistoli a přes zavřené dveře vystřelil směrem do chodby. Kulka minula jednoho z exekutorů o necelý metr a skončila ve zdi. Muži utekli z bytu a zavolali policii. Na místo přijela zásahová jednotka z Brna i policejní vyjednavač.Tomu se přes balkon sousedů podařilo střelce přemluvit ke spolupráci. Ten se slovy, že jako bývalý voják má úctu k uniformám, mu zbraň odevzdal. Dosud bezúhonný Jaroslav Janota se oběma exekutorům omluvil a projevil lítost.


Řekl, že měl strach o život, jednal instinktivně a prý by v bdělém stavu nikdy na člověka nevystřelil. Znalci u něj ale takzvanou spánkovou opilost vyloučili. Podle nich se v situaci orientoval a jednal organizovaně, byť se jeho jednání v tíživé životní situaci dá podle nich označit za zkratkovité.

pez, Zdenek Čík tn.cz / ČTK