Formování koalic

Čachry po volbách pokračují. ANO už přišlo o tři hejtmany

Téma:

Vyšachování vítěze voleb, které postihlo hnutí ANO ve třech krajích, teď mohli zažít i sociální demokraté na jihu Čech. A bylo by to právě hnutí ANO, které by je poslalo do opozice. Šéf hnutí Andrej Babiš ale zasáhl – obcházení vítěze po volbách kritizoval a teď to svým straníkům v Jihočeském kraji zakázal.

Ještě včera to vypadalo, že ČSSD ochutná vlastní medicínu a přijde o možnost vládnout v kraji, kde zvítězila. V Jihočeském kraji totiž hnutí ANO uvažovalo o středopravicové koalici bez sociálních demokratů. Jenže zasáhl šéf hnutí – Andrej Babiš – a ČSSD je zpět ve hře.


"Ctíme vítěze voleb a jednáme s ČSSD. Hledáme třetího koaličního partnera," řekla šéfka jihočeského ANO Radka Maxová.


Babiš Zimolu chválil už před volbami a teď mu zachránil zřejmě i hejtmanské křeslo. Možná ale kalkuluje do budoucna - oblíbenost a síla Zimoly stoupá – a Babišovi by se takový partner mohl hodit.


Rušno je i ve Středočeském kraji, tady se rozdělili zastupitelé zvolení za TOP 09 na dva tábory. Jádrem sporu je případná hejtmanka z hnutí ANO Jaroslava Jermanová. TOP 09 ji odmítá - a to potvrdil i krajský výbor strany.Přesto tři z pěti zvolených zastupitelů pokračují v jednání s tím, že mají podporu napříč TOP 09 a naopak stanovisko výboru pro ně není vypovídající.


"Pokud se někdy stane, že někdo nechce respektovat rozhodnutí příslušného stranického orgánu, tak takovým se říká přeběhlíci. Já doufám, že si to pánové ještě rozmyslí," zlobí se šéf topky Miroslav Kalousek.


Další jednání o středočeské koalici proběhne v neděli.
 

pez, Eliška Zvolánková TN.cz