moje země

Čápi kradou spodní prádlo! V jejich hnízdech se válí i podprsenky

Martin Kočárek
Martin Kočárek
Aktualizováno 14:50
3.2. 2021 14:22
Téma:

Kontrola čapího hnízda v Chomutovském zooparku přinesla velmi nečekaný objev. Ornitologové zjistili, že čápi kradou stejně jako straky. V hnízdě našli spodní prádlo, plavky nebo třeba rukavice. Pro mláďata ale mohou být takové věci nebezpečné.

Podle ornitologů si prý čápi čas od času vypůjčí nějaký lidský předmět. A pokud je to zapomenuté oblečení, jde o tu nejméně nebezpečnou věc v hnízdě. Občas tam totiž ochranáři najdou i vlasce nebo dráty, ty by pak mohly čápy a jejich mláďata ohrožovat na životě.

 

Hnízda proto čas od času prohlédnou a občas je dost překvapí, co tam najdou. V Chomutově našli dámské kalhotky a podprsenku, čápi si je nejspíš přivlastnili u nedalekého rybníka, kam z hnízda v zooparku často létají.

 

 

Hnízdo si pak takovými věcmi vystelou. Pro mláďata pak ale můžou být ukradené svršky nebezpečné, může se jim do nich zaplést noha a neštěstí je na světě.

 

Čápi jsou přitom zvlášť chráněný druh, odborníci mohli do hnízda nahlédnout, protože čápi odletěli na zimu do teplejších krajin a zpátky se vrátí zase na jaře. V Česku je zmapováno bezmála 1500 hnízd. Poslové jara se obvykle začínají vracet na začátku března.

Související témata:
ts TN.cz