Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

první slova

Čaputová neuhnula ze svých postojů. Tohle vzkázala nevoličům

Zuzana Čaputová
Zdroj: Profimedia

Zuzana Čaputová i Maroš Šefčovič ukázali úroveň. Po vyhlášení výsledků nepřišla žádná hanlivá slova na oponenta. Naopak. První slova nově zvolené prezidentky na sociálních sítích netradičně nemířila k jejím voličům, ale právě k těm, kteří ji nevolili. Čaputová jim slíbila, že se bude snažit být i jejich prezidentkou a obnovit důvěru občanů v zemi. Podobně hovořil i poražený Šefčovič.

Prezidentské volby na Slovensku vyhrála právnička Zuzana Čaputová. Čaputová během prvního i druhého kola vedla nekonfliktní kampaň, nenapadala slovně soupeře, snažila se voličům spíše jasně představit a obhájit svoje vize. "Slovensko má naději," hlásala před volbami. "Spolu to dokážeme." A ze svého postoje neuhnula ani po zvolení.


Její první prohlášení vydané na sociálních sítích překvapivě nesměrovalo k voličům, ale právě k těm, kteří jí svůj hlas nedali. I zde se Čaputová obešla bez zbytečné nevraživosti nebo agrese.


"Děkuji všem," začala budoucí prezidentka svoje prohlášení. "Svůj první status netradičně věnuji všem těm, které jsem svou kampaní a působením bohužel nepřesvědčila a včera se rozhodli mi nedat svůj hlas. Chci vám dát příslib, že se i nadále budu o vaši důvěru snažit a budu konat tak, abych mohla být i vaší prezidentkou."

 

 

"Děkuji za možnost, kterou jsem na to ve volbách dostala. Silně vnímám, že mnoho lidí k volbám nepřišlo. To bohužel svědčí o tom, na co jsem často poukazovala – že mnoho lidí na Slovensku zůstává frustrovaných. Pro mě samotnou je to velká výzva, zasadit se o obnovu důvěry lidí ve stát a politiku. K tomu je potřeba nabídnout hlavně činy a práci, která má výsledky. Udělám všechno pro to, aby Slovensko vykročilo ke spravedlivější a férovější zemi," uvedla vítězka slovenských prezidentských voleb Zuzana Čaputová.

 

 

 

Zuzana Čaputová je nejen první ženou v čele Slovenska, ale také nejmladší prezidentkou od vzniku státu v roce 1993. Čaputová získala ve druhém kole prezidentských voleb 58,4 % hlasů, jednoznačně tak porazila svého soupeře, eurokomisaře Maroše Šefčoviče. Ten porážku uznal ještě před sobotní půlnocí a poblahopřál Čaputové ke zvolení.

 

 

"Přeji paní prezidentce i Slovensku to nejlepší. Vždy budu pracovat pro Slovensko, vždy budu přát Slovensku to nejlepší," řekl Šefčovič v noci při sčítání výsledků, kdy bylo jasné, že prohrál.

 

Děkovná řeč Zuzany Čaputové:

mj TN.cz