Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

nová prezidentka

Čaputová prozradila své plány. Nejdřív Česko, pak Slovensko

Zuzana Čaputová
Zdroj: ČTK

Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová chce krátce po inauguraci v polovině června kromě první zahraniční cesty do Česka jezdit po Slovensku a setkávat se s lidmi.

Plánuje rovněž jednat s představiteli úřadů o tématech, která posunou Slovensko kupředu. Čaputová to dnes řekla v diskusním pořadu zpravodajské televize TA3. V sobotním rozhodujícím kole voleb hlavy státu porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče.

 

"Určitě bych chtěla cestovat po Slovensku a setkávat se s lidmi. Byla by to (také) oficiální jednání s orgány veřejné moci o tématech, která považuji za důležitá - jak reálně dokážeme posunout Slovensko kupředu," řekla Čaputová.

 

První žena zvolená do čela slovenského státu již v noci na dnešek ve svém volebním štábu řekla, že chce dodržet tradici, podle které nový slovenský prezident na své první zahraničí cestě navštíví Českou republiku.

 

 

Čaputová, která již má přidělenou vládní ochranku, hodlá i v roli prezidentky pokračovat v jednáních s politiky bez osobních sporů. Před volbami sázela na nekonfrontační kampaň a zdůrazňovala myšlenku spravedlivého a férového Slovenska. Ještě v noci na dnešek v centru Bratislavy Čaputová zapálila svíčku na památku loni zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

 

Příští slovenská prezidentka na rozdíl od úřadující hlavy státu Andreje Kisky připustila možnost jednání i s představiteli krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, pokud ovšem nebudou popírat historická fakta. LSNS například obhajuje válečný slovenský stát, který byl spjat s nacistickým Německem.

 

Čaputové k vítězství na sociální síti blahopřála i nejsilnější slovenská vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která v prezidentských volbách podporovala Šefčoviče. Premiér a místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini v krátkém vyjádření zase kromě jiného napsal, že věří v konstruktivní spolupráci s Čaputovou při řešení problémů Slovenska.

 

Připomeňte si děkovnou řeč Zuzany Čaputové po zvolení prezidentkou Slovenska:

ČTK