slovenská prezidentka

Budoucí prezidentka Čaputová se stala Evropskou osobností roku

Zuzana Čaputová
Zdroj: Profimedia
Téma:

Nastávající slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se stala Evropskou osobností roku. Budoucí hlavu státu Slovenské republiky ocenili v rámci druhé edice European Leadership Awards. Cenu političce udělila zpravodajská stanice Euronews a Evropský podnikatelský summit (EBS). Na ocenění Evropský podnikatel roku byl nominován i Čech Oliver Dlouhý, zakladatel populárního vyhledávače letenek.

Nastávající slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se stala Evropskou osobností roku. Budoucí hlavu státu Slovenské republiky ocenili v rámci druhé edice European Leadership Awards. Cenu političce udělila zpravodajská stanice Euronews a Evropský podnikatelský summit (EBS).

 

Zuzanu Čaputovou vyznamenala Euronews a EBS spolu s dalšími několika osobnostmi za mimořádný úspěch v oblasti politiky, obchodu a inovací. "Děkuji moc! Touto cenou jsem obrovsky poctěna. Cena je pro mě povzbuzením k mé další práci," uvedla Čaputová na svém twitteru.

 

Mezi dalšími nominovanými na Evropskou osobnost roku byla mladá švédská ekologická aktivistka, šestnáctiletá studentka Greta Thunbergová nebo bývalý francouzský fotbalista a vyslanec Dětského fondu OSN (UNICEF) Lilian Thuram, který se dlouhodobě angažuje v boji proti rasismu.

 

Evropským lídrem roku se stal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který předběhl vyjednávače EU pro brexit Michela Barniera z Francie a švédskou komisařku pro obchod Ceciliu Malmströmovou.

 


V kategorii Evropský podnikatel roku nejvíc hlasů od poroty získali Vincent Zimmer a Markus Kressler. Dvojice uvedla do praxe Kiron, který zpřístupňuje uprchlíkům vzdělání. Jejich soupeřem byl i Oliver Dlouhý, český podnikatel, který založil populární vyhledávač letenek Kiwi.com.

 

 

O ocenění rozhodla pětičlenná porota. V té zasedali mimo jiné šéfredaktorka stanice Euronews a prezident podnikatelské konfederace BusinessEurope. Euronews na svých stránkách uvedla, že cenu Evropská osobnost roku se uděluje evropským lídrům za mimořádné úspěchy v oblasti politiky, obchodu a inovací a týká se mužů a žen, kteří formují Evropu.
 

Reportáž o nově zvolené slovenské prezidentce: 

mj TN.cz