Neodborná izolace

Část domu se zřítila kvůli špatné opravě! Muže i psa vytáhli z trosek

Téma:

Ve Svádově na Ústecku se zřítila část rodinného domu. Podle statika to nejspíš způsobila neodborná izolace základů, kterou kolem domu prováděla soukromá firma. Uvnitř byl v době zřícení otec majitelky, nikomu se ale naštěstí nic nestalo. Škody jdou do statisíců.

K zemi se zřítil roh budovy, kolem kterého se právě zakrývaly základy. V předchozích týdnech procházely rekonstrukcí a stavební firma je měla zaizolovat proti vodě.

 

"Chtěli jsme to celý odkopat, protože to bylo mokrý. Nebyly tam nějaký vzpěry, nic, tak to nevydrželo a spadlo to, ten roh domu," popsala majitelka domu Michaela Svobodová. Hasiči museli poté zajistit dům před dalším sesuvem.

 

Uvnitř domu byl nemocný otec majitelky, který má ve zřícené části svoji ložnici. V době sesuvu byl ale naštěstí v jiné místnosti. "Sousedka slyšela ránu, viděla dým, tak sem rychle běžela, rychle mi ho vytáhla, psa taky vytáhla," uvedla Svobodová.

 

Firma, která práce prováděla, podle partnera majitelky nedodržela správný technologický postup. "Upozorňoval jsem na to, že by se to mělo nějakým způsobem zpevnit, aby nezavalilo je. Objížděli výkopem celej barák kolem dokola," sdělil Lukáš Lewandowski.

 

 

Podle stavební firmy ale klienti trvali na nesprávném technologickém postupu, i když je varovali. Dům prý ale na své náklady opraví. "Dělal jsem to podle majitele, jak to chtěl. Já jsem to chtěl udělat úplně jinou variantou. Byla to moje chyba, že jsem poslechl. A svý škody si napravím," prohlásil Jan Charvát.

 

Náklady na opravu zřícené části domu se zatím jen odhadují, ale předběžně to vypadá na půl milionu korun. Budovu prohlédl statik a další zřícení podle něj nehrozí.

Martin Kočárek/epa TN.cz