NÁROČNÁ PRÁCE

Hlavní hygienička zůstává v nemocnici. Je to náročná práce, tvrdí Prymula

Zuzana Říhová
Zuzana Říhová
7.4. 2021 20:17
Téma:

Podobně jako ministři zdravotnictví se v době pandemie střídají i hlavní hygieničky. Současná, Pavla Svrčinová, zkolabovala při úterním on-line jednání vlády a musela ji odvézt záchranná služba přímo z budovy ministerstva zdravotnictví. V nemocnici zůstává na pozorování.

"Já mohu potvrdit, že záchranářská posádka společně s lékařem zasahovala včera v podvečerních hodinách na Palackého náměstí, kde pečovali o 58letou ženu. Tato dáma byla po celou domu při vědomí," řekla ve středu mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.


Hlavní hygienička Pavla Svrčinová byla ošetřena přímo v budově ministerstva zdravotnictví a poté byla převezena do Všeobecné fakultní nemocnice.


Že je práce hlavního hygienika náročná, potvrdil i bývalý ministr zdravotnictví. "Ten přechod z běžné práce v klidovém období do pozice hlavní hygieničky, a ještě v období pandemie, je obrovsky stresující," zhodnotil epidemiolog Roman Prymula.

 


A své o tom ví kromě Pavly Svrčinové také její dvě předchůdkyně. Už po necelém měsíci pandemie byla odvolána Eva Gottvaldová. Ta podle kabinetu nezvládala svou práci. Ve funkci byla přitom čtyři roky.


"Hygienik musí vystupovat velmi aktivně, což tam nebylo. Já si myslím, že hygienik by měl být lékař," prohlásil Prymula.

 


Loni v březnu ji proto nahradila Jarmila Rážová a ve funkci vydržela necelý rok. Hlavním důvodem jejího odvolání bylo vyčerpání a prý se málo prosazovala. "Paní hygienička to dlouhodobě nezvládá a já jsem byl v jiných zemích a tam hygienici jsou hlavní tvář pandemie," uvedl tehdy premiér Andrej Babiš (ANO).


Za Rážovou nastoupila její dlouholetá kamarádka Pavla Svrčinová, která do března vedla krajskou hygienickou stanici Moravskoslezského kraje.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz