rozhovor hrozilo mu vězení

Čecha drželi v Thajsku, hrozilo mu vězení: "Měl bych se omluvit!"

Novinář Radan Šprongl je zpátky v České republice. Před pěti týdny ho thajské úřady zadržely na letišti v Bangkoku kvůli tomu, že převážel neprůstřelnou vestu a helmu. Cestoval do Iráckého Mosulu natáčet tamní ofenzivu proti Islámskému státu.

Radana Šprongla zadrželi před pěti týdny policisté na letišti v Bangkoku, kde si byl odpočinout a odkud se vracel zpátky do iráckého Mosulu natáčet ofenzivu proti Islámskému Státu.

 

Problémem bylo, že Thajské zákony nedovolují bez předchozí domluvy převážet neprůstřelnou vestu, helmu či jiné podobné vybavení a považují to za převážení vojenského materiálu.

 

"Když jsem odlítal z Thajska, tak mě odvedli z letadla, nabídli mi, že můžu pokračovat bez toho. Bez toho bych ale do Iráku nikdy neodletěl," řekl Šprongl.

 

Hrozilo mu až pět let v tamním vězení. Věznice jsou tam považovány za jedny z nejdrsnějších na světě. Díky tomu, že zaplatil kauci zhruba 70 tisíc korun, mohl pobývat v Bangkoku na svobodě. Neměl ale pas a nesměl cestovat.

 

 

Za jeho propuštěním stojí dobrá spolupráce českých a také thajských diplomatů. "Diplomatům bych se měl omluvit za spoustu práce, co jsem jim přidělal. Já jsem to fakt neudělal naschvál," prohlásil novinář. Že by mohl skončit ve vězení, prý ale neočekával. "Já jsem si to ani na chvíli nepřipouštěl.. Věřil jsem, že se to vysvětlí. Věřte nebo ne, ani na vteřinu jsem si to nepřipustil," dodal Šprongl.

 

Zákony v Thajsku jsou v některých případech ve srovnání s Evropou nezvykle přísné. Kvůli podobné věci byli začátkem června zadrženi také britský novinář Anthony Cheng a německý fotoreportér na volné noze Florian Witulski, kteří cestovali rovněž do Iráku. Převáželi tehdy plynové masky a neprůstřelné vesty.

 

Celý rozhovor se zadrženým Čechem:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

has TN.cz