Až pět let

Čech měl neprůstřelnou vestu, teď mu v Thajsku hrozí kriminál

Thajské úřady už několik dní zadržují českého novináře Radana Šprongla a odmítají ho pustit ze země. Policie ho zatkla na letišti před odletem do Iráku, kde měl natáčet reportáže o bojích proti Islámskému státu. V zavazadlech měl proto i neprůstřelnou vestu a helmu. V Thajsku je to ale nelegální a teď mu za to hrozí až pět let vězení.

Střelba a výbuchy. Iráčtí vojáci svádějí den co den s radikály Islámského státu boj o klíčové opěrné body v Mosulu. To vše od října loňského roku dokumentuje s nasazením vlastního života novinář Radan Šprongl.

 

Když se minulý týden vracel po pár dnech odpočinku zpět do válkou zmítaného Iráku, zadržela ho na letišti v Bangkoku policie. V odbaveném zavazadle našla neprůstřelnou vestu a helmu, což je podle tamních zákonů vojenský materiál.

"Já jsem samozřejmě nevěděl, že to je ilegální nebo to, že se to nemůže převážet. Já jsem s tím přiletěl do Thajska a myslel jsem si, že v klidu odletím. Potom mi tam řekli, že mi hrozí pět let," podivuje se válečný reportér.

 

Radan Šprongl byl nakonec propuštěn na kauci ve výši 70 000 korun. Zemi ale nesmí opustit až do plánovaného soudního líčení. To by se mělo konat nejpozději za měsíc a půl.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez, Petra Matýsková TN.cz