zemětřesení v chorvatsku

Mirek žije v Chorvatsku celý život: Slyšel jsem zvláštní dunění, všechno se třáslo

Dům zasažený zemětřesením v Chorvatsku
Zdroj: Profimedia
Zničený dům po zemětřesení v Chorvatsku
Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
31.12. 2020 13:30
Téma:

Zemětřesení v Chorvatsku zasáhlo i místa, kde jsou čeští krajané. V Chorvatsku žije přibližně deset tisíc Čechů a někteří z nich i v oblasti epicentra zemětřesení. Přečtěte si svědectví jednoho z nich.

Jednapadesátiletý Miroslav Janota žije v Chorvatsku ve městě Daruvar, od epicentra středečního zemětřesení vzdáleného přibližně sto kilometrů. "Když to začalo, byl jsem v práci. Měl jsem najednou pocit, že jsem na lodi. Země pod nohama se mi celá třásla a slyšel jsem zvláštní dunění," říká Janota.

 

Janota je ze sedmé generace Čechů žijících v Chorvatsku. Tamní komunitu Čechů tvoří přibližně deset tisíc lidí. "Všichni jsme se báli, ale naštěstí to u nás nebylo tak strašné," sděluje Janota. "Spadly nám na zem jen malé lehké předměty, jinak je u nás vše v pořádku," dodává.

 

 

Ve čtvrtek ráno dorazila do Chorvatska charitativní pomoc z Česka. Pět hasičských vozů s pětimilionovým nákladem dovezlo potřebné vybavení jako například lehátka s matracemi, spacáky, přikrývky, elektrická topení a nouzová osvětlení. "Naši Češi na nás myslí," děkovali Češi žijící v Chorvatsku na sociálních sítích.

 

 

Zemětřesení poničilo například také hudební školu, která byla pojmenovaná po Franu Lhotkovi, chorvatskému hudebnímu skladateli, který byl také původem z Česka.

 

 

Česká komunita v Chorvatsku, přestože tam žije už pár století, stále nezanevřela na Česko. I po několikageneračním životě v Chorvatsku udržují české zvyky a tradice, které je naučili jejich předci. "Mluvíme česky, ale chybí nám trochu slovní zásoba. Navíc naše čeština je dost archaická, používáme některé výrazy, které by dnes už Češi asi neřekli," popisuje Janota.

 

"Máme tu mateřské a základní české školy. Občanství máme české a snažíme se co nejvíc udržet si své češství," vypráví Janota. "Máme tady dožínky a každá částečně česká vesnice má svůj český spolek, v rámci kterého se třeba zpívají české písně, nebo tančí polka. Udržujeme českou kulturu a máme ji rádi, ale tady se nám žije dobře," zakončuje.

 

TN.cz