Potěšující statistika

Čechů bez práce je extrémně málo, jsme na tom nejlépe za 20 let!

Filip Pultar
Filip Pultar
Aktualizováno 8.11. 2019 13:53
Téma:

Nezaměstnanost v České republice je na nejnižší úrovni za posledních dvacet let. Stejně jako letos v květnu a červnu míra nezaměstnanosti znovu klesla na 2,6 procenta a klesat zřejmě bude ještě v listopadu.

Podle ekonomických analýz by mohla v listopadu být míra nezaměstnanosti vůbec nejnižší v historii samostatné České republiky. Zejména v průmyslu - v čele s automobilovým - ubývalo volných pracovních míst. V říjnu jich bylo 337 tisíc.


Největší zájem ze strany zaměstnavatelů byl o dělníky, pomocníky na stavbách, svářeče nebo řidiče kamionů. Tradičně velká poptávka je také po technických profesích napříč všemi obory. Nízká nezaměstnanost je i díky tomu, že ještě v říjnu probíhala turistická sezona a práce byl dostatek právě pro sezónní zaměstnance.

 


I když ekonomové tvrdí, že už nezaměstnanost nemá kam klesat, je prý velmi pravděpodobné, že ještě v listopadu bude pokles pokračovat a to až na rekordní 2,5 procenta. V tomto ukazateli Česká republika vévodí nejen zemím Evropské unie, ale také všem zemím OECD. Zemí patřících do organizace pro hospodářskou soutěž a rozvoj je celkem 36 a Česko je na prvním místě před Japonskem a Německem.

pez TN.cz