Jasný trend

Čechů se "zbrojákem" přibývá. Velký zájem je i o pepřové spreje

V Česku za poslední tři roky výrazně stoupl počet lidí, kteří mají zbrojní průkaz. Hlavně ten, který opravňuje k vlastnictví zbraně pro ochranu života, zdraví a majetku.

Podle prodejců zbraní je velký zájem také o pepřové spreje nebo plynové pistole. Lidé se prý s něčím takovým v kapse cítí bezpečněji.

 

246 tisíc lidí vlastní zbrojní průkaz ke své ochraně. Je to o 15 tisíc víc než před třemi lety. Tehdy poprvé začal zájem o vyzbrojení citelněji stoupat.

 

Na konci loňska bylo v Česku 825 tisíc legálně držených zbraní. Jsou v tom ale započítané například sportovní nebo lovecké zbraně. Zájem stoupl i o plynové pistole nebo pepřové spreje, ke kterým zbrojní průkaz není potřeba.

 

"Nejčastěji si pepřové spreje pořizují ženy, které pracují na směny. S sebou si je berou v noci," říká prodejce zbraní Jaroslav Ságl.

 

 

Mezi lidmi je zájem také o různé druhy kurzů sebeobrany. Některé už ruší nábory, na dlouho dopředu prý mají plno. A jedna z nejčastějších otázek na instruktora pak je prý to, jak odzbrojit útočníka se střelnou zbraní.

 

Česko je v přepočtu na obyvatele jednou z nejozbrojenějších zemí Evropy. Předhánějí nás jen pobaltské státy.

pez, Martin Kočárek TN.cz