Trable za hranicemi

Čechů v zahraničních vězeních přibývá, sedí po celém světě

Téma:

Rok od roku stoupá počet Čechů, kteří končí ve vězení nebo ve vazbě v zahraničí - aktuálně se jedná asi o tisíc dvě stě českých občanů. Své tresty si odpykávají prakticky po celém světě, ale nejvíc zadržených českých občanů je v zemích Evropské unie.

Občany České republiky najdeme ve věznicích po celém světě. Rok od roku přitom počty Čechů v žalářích v cizině stoupají. Momentálně jicvh je podle ministerstva zahraničí asi 1200.

 

Podle údajů resortu byl v roce 2016 nejvyšší počet Čechů ve vězeních a vazbách ve Velké Británii. Zatímco v Asii jsou důvodem k jejich zadržení zejména delikty spojené s pašováním, v Evropě jde často o trestné činy v souvislosti s řízením motorových vozidel, krádeže a daňové přestupky. Ve Velké Británii bylo loni evidováno 336 Čechů ve věznicích.

 

"Tu první pětku zemí tvoří evropské země, Londýn, Vídeň, Mnichov, Řím a Madrid, většinou jde o drobnou kriminalitu, v některých případech jde o drogovou kriminalitu," vypočítává mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

 

Mezi nejznámější Čechy uvězněné v zahraničí patři bezesporu uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř - ten si pětatřicet let za vraždu a další delikty odpykává v Jihoafrické republice.


Jaroslav Dobeš zvaný Guru Jára je už dva roky ve vazbě na Filipínách. V Česku byl za takzvané odháčkování žen odsouzen na deset let, ale odvolací soud rozsudek zrušil. Dobeš se prý během pobytu ve vazbě na Filipínách dokonce stihl i oženit.

Za pašování drog si asi nejvyšší tresty vysloužila dvojice Radek Hanykovič a Emil Novotný - za pašování několika kilogramů heroinu dostali 50 let na tvrdo v thajském vězení. Byť šlo o drogové dealery, výše trestu vyvolala soucit v mnoha Češích a po třech letech strávených v nelidských podmínkách je v bangkokském vězení dokonce navštívil i tehdejší předseda poslanecké sněmovny Václav Klaus.

 

Když se je po dlouhých peripetiích podařilo nakonec dostat do českého žaláře, Hanykovič po dvou letech zemřel. Rok a půl poté Václav Klaus, který byl v té době už prezidentem, udělil Novotnému milost.

pez, Dominika Janochová TN.cz