Ministerstvo zemědělství

Drsné záběry chovů prasat: Zákony jsou v pořádku, tvrdí úřady

Téma:

Sociálními sítěmi otřásly záběry z velkochovů prasat - ještě větší vlnu pobouření však vyvolala reakce veterinární správy na zveřejněná videa. K případu se vyjádřilo i ministerstvo zemědělství.

Děsivé záběry z velkochovů prasat Převýšov a Mlékosrby, které na Facebooku sdílel spolek OBRAZ - Obránci zvířat, vyvolaly v tisících Čechů rozhořčení. Ještě víc je však pobouřilo vyjádření Státní veterinární správy, která na videích neshledala nic protizákonného. Oba velkochovy mají podle ní standardní podmínky pro chov prasat.

 

Postoj veterinární správy se nesetkal s příliš velkým pochopením veřejnosti. "Jak může úřad schvalovat takové s*instvo? Neučme naše děti, aby si zvykaly na takové týrání zvířat," zněla jedna z reakcí. "Tohle tedy v pořádku rozhodně není, ty úředníky by měli vyhodit," napsala jiná uživatelka.

 

GALERIE: Děsivé záběry z velkochovů prasat

1
/
6
Zdroj: facebook, OBRAZ - Obránci zvířat
Hrůzné záběry z velkochovů prasat - 1

 

Veterinární správa však připomněla, že o podobě legislativy nerozhoduje a není v jejím popisu práce posuzovat její správnost. "Veterinární správa legislativu nevytváří, pouze kontroluje, zda jsou podmínky ve velkochovech v souladu se zákony," uvedl mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

 

TV Nova se proto obrátila na ministerstvo zemědělství, v jehož kompetencích je podoba zákonů upravujících velkochovy. Podle něj na videu nejde rozpoznat, jestli dotyčné velkochovy pochybily. "Na základě videa nelze dovozovat, že došlo k porušení povinností chovatele, tak lze učinit pouze na základě kontrolního nálezu příslušného kontrolního orgánu," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Kontrolním orgánem je veterinární správa.

 

 

Podoba zákonů je podle ministerstva v pořádku a není potřeba ji měnit, alespoň se to neočekává v dohledné době. "Momentálně nezvažujeme změnu legislativy. Podmínky pro chov prasat se řídí vyhláškou, která vychází z pravidel Evropské unie," sdělil mluvčí ministerstva. "Pokud jde o tento konkrétní případ, nebylo dosud zaregistrováno pochybení," dodal.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

sei TN.cz