Statistika OECD

Více alkoholu než Češi vypijí jen naši sousedi! Ale doháníme je

Opilec
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Zatímco obecně v zemích OECD spotřeba alkoholu klesla, Češi jdou proti proudu. Alkoholu pijeme téměř nejvíce ze všech 35 členských států, vyšší spotřebu má jen Rakousko.

Průměrný Čech podle statistiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vypije 11,9 litru čistého alkoholu za rok. Z 35 členských států jsme se v nelichotivém žebříčku dostali na druhé místo. Více alkoholu konzumují už jen Rakušané - o 0,3 litru. Na statistiku upozornil portál Aktualne.cz.

 

Obecně spotřeba v zemích OECD klesá. Průměr zemí činí podle posledních údajů 8,9 litru na osobu ročně, ještě v roce 2010 to bylo asi o půl litru víc. Češi naopak pijí více - před 16 lety skončili v podobném srovnání až desátí.

 

 

Naopak nejméně si alkoholu dopřávají v Turecku, kde pijí o víc než 10 litrů méně než v Česku, a Izraeli, kde spotřeba činí 2,7 litru. Nižší čísla v těchto zemích zřejmě souvisí s náboženskými a kulturními zvyklostmi.

 

 

 

Statistika OECD zároveň ukazuje, že problém s alkoholem mají spíše muži nižšího socioekonomického postavení. Zajímavé je ale srovnání se ženami, u kterých je to přesně naopak - více k alkoholu tíhnou ženy s vyšší úrovní života.

 

 

 

Data, z nichž organizace vycházela, jsou z roku 2014. Statistika vychází z národních údajů o prodeji čistého alkoholu v litrech na osobu starší patnácti let. Nezahrnují proto neohlášené prodejce, černý trh nebo domácí pálení. Naopak ukazují i partnerské státy, které nejsou přímo členy OECD.

epa TN.cz