DOVOLENÁ V ČESKU

Čechy táhne luxusní dovolená! V létě obsadili pětihvězdičkové hotely

Ubytování
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
10.11. 2020 5:30
Téma:

Česká ubytovací zařízení ztratila na vrcholu turistické sezóny, postiženou šířením koronaviru, více než pětinu hostů oproti loňsku. Vzrostl naopak zájem o pětihvězdičkové hotely.

Koronakrize těžce dopadla na česká ubytovací zařízení. Přestože do nich vyrazilo rekordních 4,93 milionu Čechů, při úpadku zájmu ze zahraničí, kdy poklesl počet hostů o téměř 70 procent na 1,05 milionu, se přesto jedná o celkový meziroční pokles ubytovaných o 20,7 procenta. České dovolenkové zařízení využilo celkem za třetí čtvrtletí 5,98 milionu lidí, což je nejhorší výsledek od roku 2014.


"Ztráty pro ekonomiku jsou však ještě citelně závažnější, než se zdá z uvedených čísel. Zahraniční turista totiž v tuzemsku v průměru utrácí více peněz než turista tuzemský, a to například za suvenýry nebo za luxusní zboží, ale i například za restaurace či návštěvy památek," okomentoval ekonom Lukáš Kovanda.

 


"Zadruhé je třeba si uvědomit, že podstatná část tuzemské turistické poptávky byla podnícena vládními programy, a to přímo programem Covid Lázně, a nepřímo programy na podporu celkově poptávky a zaměstnanosti typu Antivirus. Z hlediska ekonomiky jako celku je tak přínos z vyšší návštěvnosti rezidentů devalvován tím, že proběhl za cenu navýšení veřejného zadlužení ČR, z něhož se podpůrné programy hradily a hradí," dodal Kovanda.


Nejpostiženějším českým regionem byla Praha, kde se za třetí čtvrtletí ubytovalo pouze 746 tisíc hostů. Loni ve stejném období přitom Prahu navštívilo 2,298 milionu hostů, což je propad o 67,5 procenta. Naopak v Libereckém či Královéhradeckém kraji počet hostů narostl.

 

Anketa

Kde jste letos trávili dovolenou?

Hlasovalo 215 lidí.

"Ukazuje se, že Češi projevili výrazně vyšší zájem o pětihvězdičkové hotely, které dříve navštěvovali především cizinci. Luxusní hotely však přesto evidují největší ztráty ze všech ubytovacích zařízení,“ řekl ekonom Štěpán Křeček.


Nejvíce ubytovaných cizinců pocházelo ve třetím čtvrtletí letošního roku z Německa. Celkem jich bylo 419 tisíc. Na druhém místě byli Poláci, kterých bylo 158 tisíc. Třetí v pořadí skončili Slováci v počtu 123 tisíc. "V první desítce nejčastěji ubytovaných cizinců najdeme pouze Evropany. Lidé z jiných kontinentů k nám prakticky přestali jezdit," dodal Křeček.
 

Blížící se zimní sezóna na českých horách nevypadá dobře. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

TN.cz