KOMUNIKACE

Distribuce vakcín, číslo R, riziková místa! Proč nám tají důležité odpovědi?

Koronavirus - děti
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský, Štěpán Hrubý
16.1. 2021 16:05
Téma:

Ministerstvo zdravotnictví a potažmo celý státní aparát má velké mezery v komunikaci. Často odmítá zodpovědět zásadní otázky, či jsou odpovědi nepřesné. V článku níže se můžete podívat, v kterých tématech vázne komunikace státu.

Proč v České republice vázne očkování?

Vinu za pomalé očkování svedl premiér Andrej Babiš (ANO) na ředitele očkovacích center. Redakce TN.cz oslovila několik krajů, ty však dodávky vakcín proočkovat stíhají, v některých případech dokonce musí na další dodávku několik dní čekat. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

 

Jak se počítá číslo R?

Ministerstvo zdravotnictví dlouhodobě odmítá sdělit, jak přesně počítá reprodukční číslo R, které označuje rychlost šíření, tedy kolik dalších lidí nakazí jeden infikovaný. Obecně ovšem o výpočtu informovalo.

 

Kde se lidé nejčastěji nakazí?

Na tuto otázku částečně ministerstvo a ÚZIS odpovědělo, data ale nejsou příliš přesná, protože jich prostě není dostatek.

 

 

Odkud nemocnice a odběrová místa berou testy?

Redakce TN.cz se snažila zjistit, kdo je dodavatelem PCR a antigenních testů pro nemocnice a odběrová místa, jak systém funguje a kolik za to stát platí, ministerstvo zdravotnictví ale otázku ignorovalo.

 

Jak funguje distribuční systém vakcín na vakcinační centra? 

Kdo rozhoduje o tom, do kterého očkovacího centra půjde kolik dávek? Kdo poslal 1000 vakcín do Státního zdravotního ústavu, zatímco na očkování čekají tisíce seniorů, zdravotníků a nemocných? Kdo je za to odpovědný? Jak je možné, že za krádež rohlíku během nouzového stavu hrozí lidem roky ve vězení, ale při "úniku" vakcín stačí rezignace ředitele?

 

Kolik zdravotníků je už naočkovaných? 

Kdy skončí očkování zaměstnanců "v první linii"? Kolik procent zdravotníků je už naočkováno? 

 

Proč nebyl start registračního systému lépe připraven? 

Operátoři nevěděli o tom, že bude třeba při startu posílat potvrzovací SMS s PINem 1 a PINem 2. Jak je možné, že jim to nikdo neřekl, aby se mohli připravit na zvýšený provoz?

 

Máte další otázky, na které se vám nedostává odpovědí? Napište nám je:

Vzkazovník

Otázky o koronaviru

13:36
Jana
Jestliže po nás vláda chce,abychom dodržovali vládní nařízení spojená s pandemií,ať nám nenakazuje,že musí děti chodící do speciální školy do školy chodit,když není ani lék a ani očkování pro děti . Ať dá vláda rodičům těchto dětí nejen právo na jejich vzdělání(které je umožněno tím,že jsou "specky"otevřené),ale také právo rozhodnout za dané situace,zda je chtějí (potom také celé rodiny) vystavit většímu riziku nákazy než lidem,kteří jsou schopni dodržovat milionkrát opakované 3R!!!Kde je ochrana této rizikové skupiny???Vláda zakáže lyže,vleky,zavře obchody...,ale tyto děti žádnou ochranu nemají!Přestože jsou to často i děti minimálně vzdělatelné,mnohdy vůbec,proč je důležitější jejich vzdělání jejich zdravím?Proč je jejich vzdělání důležitější než vzdělání našich zdravých dětí?Proč tedy nesmí zdravé děti z běžných škol za vzděláním?Totálně selháváte ve všem,"milá" vládo!
12:31
Jaromír
Proč počty přihlašovanych do registru nerozmêlníme - Kat. 90 a vice, 85, 80, 75, 70, 65 ..........? Zamezilo by zbytečné hysterii.
12:27
Jirina
Může mi někdo odpovědět kolik lidí umřelo jen na koronavir zatim jsem slyšela že každý měl k tomu nějaké nemoce vážnější.A jestli opravdu pomáhají vitamíny které uživate například Centrum 50+ mnoha lidem by to určitě mohlo zajímat a pojišťovny mohly přispívat na to.

 

Mladí a zdraví lidé se podle vlády dostanou na řadu za několik měsíců. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz