Brexit

Čechy žijící v Anglii čekají problémy. Brexit se dotkne 100 tisíců z nich

Patrik Balcar
Patrik Balcar
2.1. 2021 22:51
Téma:

Ve Velké Británii jsou teď obyvatelé Evropské unie, kteří v zemi žijí, bráni jako občané třetích zemí a budou si muset například vyřídit takzvaný status usedlíka. Ze sta tisíc Čechů, kteří na ostrovech pobývají, si o něj ale zatím zažádala asi jen polovina.

Na Silvestra odbyl londýnský Big Ben definitivní konec 47 let trvající účasti Velké Británie v Evropské unii. S tím přichází pro mnohé Čechy žijící na ostrovech problémy. "Já si myslím, že mě brexit až tak neovlivní, protože už mám vlastně od britské vlády schválený status usedlíka,“ uvedla studentka Markéta.

 

O status si zažádalo přes 46 tisíc Čechů. Alespoň předběžný status usedlíka budou Češi, kteří budou chtít i v budoucnu v Británii žít, potřebovat. "Ti, kteří nebudou mít ten status, tady budou po prvním červenci nelegálně a nebudou se moci zařadit do běžného života. Ať se to týká práce, pronájmu bytů, pobytu,“ řekl Tomáš Kostečka žijící v Leeds.

 

 

Problémy mnohým Čechům vznikly například kvůli tomu, že se žádostí dlouho otáleli, nebo kvůli tomu, že nechali propadnout své doklady. Na situaci ve Velké Británii si stěžují i mnozí další občané Evropské unie. Přijde mi, že nemají rádi cizince, chtějí, abychom tu nebyli,“ svěřila se Luisa Oliveira.

 

Velká Británie se pro odchod z EU rozhodla na základě referenda v roce 2016 a teď vypršelo i takzvané přechodné období, které nastalo na začátku roku 2020.

jh TN.cz