Jako z Terminátora

Čeká nás konec světa jako z filmu? Experty děsí roboti zabijáci

Téma:

Skupina 116 expertů v čele s americkým vizionářem a podnikatelem Elonem Muskem žádá zastavení vývoje robotů-zabijáků. V otevřeném dopise adresovaném OSN varují před výrobou autonomních zbraní schopných zabíjet bez asistence člověka. Lidstvu by prý takové stroje s umělou inteligencí mohly přinést zkázu.

Armádní kyborgové disponující umělou inteligencí, kteří se vzbouří proti svému stvořiteli a jako členové armády robotů vedou válku proti lidstvu. Scény z amerického akčního filmu Terminátor by už brzy nemusely být jen výplodem fantasie filmových tvůrců. Nasazení autonomních smrtících zbraní v boji je otázkou několika let a světoví experti začínají bít na poplach.

 

116 odborníků v čele se zakladatelem společnosti Tesla nebo SpaceX, Elonem Muskem, zaslalo OSN otevřený dopis, ve kterém požadují zákaz výroby a použití robotů-zabijáků. Podle nich by mohly autonomní zbraně snadno přeprogramovat hackeři nebo zneužít teroristé a o život by pak přišlo mnoho nevinných lidí.

 

"Jakmile budou tyto smrtící autonomní zbraně vyvinuty, umožní, aby válečné konflikty probíhaly v mnohem větším měřítku a v daleko kratších intervalech, než si lidé vůbec dokážou představit. Nemáme mnoho času. Jakmile bude tato Pandořina skříňka otevřena, bude těžké ji zavřít," píše se mimo jiné ve výzvě.

Nasazení robotů do válečných operací by podle odborníků vyvolalo třetí revoluci ve způsobu vedení války - a to po vynálezu střelného prachu a jaderných zbraní. Výrobu o něco méně pokročilých autonomních bojovníků už zahájily Spojené státy, Rusko, Jižní Korea nebo Velká Británie.

 

Otázkou vývoje strojů, které by v konečném důsledku mohly přinést lidstvu zkázu, se nejspíš bude zaobírat i Mezinárodní konference v australském Melbourne.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez, Petra Matýsková TN.cz