Astronomické pozorování

Čeká nás prstencové zatmění, Měsíc zakryje Venuši. Jak vše sledovat?

Téma:

V pátek a o víkendu budou moci lidé pozorovat několik výjimečných astronomických jevů. I v Česku bude viditelný zákryt Venuše Měsícem. V neděli nás pak čeká prstencové zatmění Slunce, které potěší hlavně obyvatele Asie a Afriky. Vy ho však můžete sledovat v přímém přenosu.

Zákryt Venuše Měsícem by měl být v Česku vidět v pátek krátce po desáté dopoledne. Dalekohledem můžete zkusit na obloze vyhledat tenoučký srpek Měsíce a v jeho blízkosti malou "tečku". Velmi bude ale záležet na počasí a průzračnosti oblohy.

 

"Těsně po desáté (platí zhruba kolem 15. poledníku) Měsíc Venuši zakryje. Výstup zpoza neosvětlené strany se pak uskuteční asi v 10:50," informoval Astronomický ústav Akademie věd na facebooku. Předpověď ale zatím příliš příznivá není.

 

V neděli 21. června pak bude moci část naší planety pozorovat prstencové zatmění Slunce. Jde o jev, kdy se Měsíc vzdálí od Země a částečně zakryje Slunce. Nejde o úplné zatmění, o to působivěji ale vypadá. Na obloze zbude jen ohnivý prstenec.

 

 

Z Česka prstencové zatmění, které potrvá necelé čtyři hodiny, tentokrát viditelné nebude. Sledovat ho budou moci obyvatelé východní polokoule. Nejlépe si ho užijí ve střední Africe, na Arabském poloostrově, v Pákistánu, severní Indii a střední a jižní Číně.

 

Částečně pak budou moci vzácný jev pozorovat lidé ve zbytku Asie a Afriky, jižní a východní Evropě, severní Austrálii a na ostrovech v Tichém a Indickém oceánu. Informuje o tom portál CNN. I vy ale budete moci sledovat zatmění v přímém přenosu, například zde:

 

V Česku pak bude viditelné další prstencové zatmění Slunce, které nastane příští rok v červnu. Ještě předtím nás čeká úplné zatmění, které budou moci v polovině prosince pozorovat především lidé z Chile, Argentiny, Tichého a Atlantského oceánu.

epa TN.cz