kometa NEOWISE

Čeká nás užasné nebeské divadlo, jasnou kometu doprovodí planety i Měsíc

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 14. 7. 2020
Téma:

Z České republiky je vidět velmi jasná kometa NEOWISE, která je pozorovatelná i jen očima. Vidět je i její dlouhý ohon, který vynikne zejména na fotografiích. Současně mohou lidé pozorovat také noční svítící oblaka, na konci týdne pak spatří na noční obloze všechny planety naší soustavy, Měsíc a kometu zároveň.

Po celé Evropě si nadšenci mohou vychutnat pohled na kometu C/2020 F3 NEOWISE, která dosahuje takové jasnosti, že je pozorovatelná i pouhýma očima, k jejímu pozorování tak není nutný žádný dalekohled.

 

"Večerní viditelnost komety se rapidně zlepšuje. Kdo vyhlížel včera po cca 22:30, mohl kometu pozorovat s poměrně nápadným ohonem. Jak se tma prohlubovala, kometa sice klesala, ale její ohon v místech daleko od měst a s odkrytým obzorem člověk viděl prakticky pořád," popsal astronom Petr Horálek.

 

Uprostřed tohoto týdne se večerní viditelnost stane lepší než ranní, kometa navíc neslábne, takže si ji budou moci užít i ti, kteří nemohou pozorovat brzy ráno.

 

Podařilo se vám kometu zaznamenat? Své fotografie můžete posílat na email zpravy@nova.cz.

 

Na fotografiích je kometa vidět v celé své kráse, očima bude ale tělo i ohon komety převážně v odstínech šedi, ohon navíc nebude tak výrazný. Ten je také vidět i jen očima, velmi záleží na tom, odkud člověk kometu pozoruje. Nejlepší je vyjet mimo místa s vysokou koncentrací světelného znečištění. Zejména při pozorování z města zřejmě dlouhý ohon neuvidíte.

 

 

Kometa je viditelná nízko nad obzorem, její poloha se během noci postupně mění ze severo-severozápadu přes sever na severo-severovýchod.

 

Na konci týdne nastane velmi nezvyklá možnost k pozorování noční oblohy, vedle sebe totiž bude možné spatřit všechny planety Sluneční soustavy, Měsíc i velmi jasnou kometu NEOWISE.

 

 

TN.cz