nečekaná návštěva

Tajná schůzka v KLDR: Na jednání s Kimem přiletěl šéf CIA!

Mike Pompeo, Kim Jong-un
Zdroj: Profimedia
Téma:

Spojené státy projednávají s KLDR chystaný summit obou zemí, během kterého by se po několika desetiletích měly setkat obě hlavy států. Detaily připravované akce přijel do Pchjongjangu osobně dohodnout šéf CIA Mike Pompeo. S Kim Čong-unem se měl sejít během Velikonoc.

Schůzka se podle informací listu Washington Post měla uskutečnit okolo 1. dubna. Vzájemné setkání nepopřel ani Donald Trump. "Máme přímé rozhovory na extrémně vysoké úrovni," prozradil podle BBC americký prezident na Floridě, kde právě hostí japonského premiéra Šinzó Abeho.

 

Pompeo měl s Kimem projednávat očekávané setkání obou hlav států. Kdy přesně k němu dojde, zatím není jasné. Trump uvedl, že by to mohlo být v červnu, ale taky o něco dříve. O místě setkání se zatím pouze spekuluje.

 

V úvahu podle expertů připadá demilitarizovaná zóna mezi KLDR a Jižní Koreou. Summit by se však mohl odehrát i v čínském Pekingu nebo jiném asijském městě. Podle Trumpa připadá v úvahu hned pět lokalit. Přesné místo setkání se prý veřejnost dozví už brzy.

 

 

Donald Trump v úterý také uvedl, že vzájemné rozhovory, které momentálně probíhají i mezi KLDR a Jižní Koreou, mají jeho požehnání. Oba státy v současnosti diskutují o uzavření mírové smlouvy, která by formálně ukončila Korejskou válku. Ta probíhala v letech 1950 až 1953 a obě země spolu konflikt nikdy oficiálně neuzavřely dohodou.

 

Jižní Korea už v minulosti mnohokrát signalizovala, že by o její uzavření stála. Prezident Mun Če-in se má koncem dubna sejít s Kim Čong-unem a celou záležitost projednat.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

jva TN.cz