Historie se opakuje

České vlády neumí dokončit celé období! Zatím to zvládly jen dvě

Miloš Zeman a Václav Klaus na vládě
Zdroj: Profimedia
Václav Klaus a Miloš Zeman jsou jediní čeští premiéři, kteří vládli celé čtyři roky

Čekalo se, že premiér Bohuslav Sobotka kvůli skandálům odvolá ministra financí Andreje Babiše. Jenže šéf ČSSD všechny překvapil, když oznámil, že demisi podá celá vláda.

Bohuslav Sobotka se tak zařadil po bok většiny českých premiérů. Celé čtyřleté volební období totiž přežily jen dvě vlády v historii novodobé České republiky.


Od července 1992 do července 1996 to byla první vláda Václava Klause a od července 1998 do července 2002 vláda Miloše Zemana. Česko tak už 15 let nemělo kabinet, který by mohl pracovat celé čtyři roky.


Většinu ostatních kabinetů položily skandály nebo neshody mezi koaličními stranami. Například druhou vládu Václava Klause v roce 1998 položila aféra financování ODS a odchod ODA a lidovců z koalice. Následoval úřednický kabinet Josefa Tošovského, který dovedl zemi k volbám, po nichž vznikla již zmíněná vláda Miloše Zemana.Vláda Vladimíra Špidly o letních prázdninách v roce 2004 skončila poté, co ČSSD naprosto propadla ve volbách do evropského parlamentu.


Následující vláda Stanislava Grosse ovšem u moci nevydržela ani rok, padla poté, co se objevily pochybnosti o tom, jak Gross zaplatil za byt na pražském Barrandově.


K volbám v roce 2006 dovedl Česko kabinet Jiřího Paroubka. Následovaly dvě vlády Mirka Topolánka. Kabinet padl poté, co mu poslanci na konci března 2009 vyslovili nedůvěru. Byla to první vláda v historii ČR, která musela skončit kvůli hlasům poslanců.


Chod státu na rok a dva měsíce převzal úřednický kabinet Jana Fischera. Dalším premiérem se v červenci 2010 stal někdejší šéf ODS Petr Nečas.Ani jeho kabinet ovšem nevydržel celé čtyři roky. Vládu rok před volbami položila kauza pojmenovaná po Nečasově nynější manželce Janě (tehdy Nagyové).


Ji a několik dalších lidí zatkla policie mimo jiné kvůli propojení politiky a byznysu. Sama Nagyová byla později obviněna z toho, že zneužila vojenské špióny ke sledování Radky Nečasové, tehdejší manželky premiéra.


Následoval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka, od něhož na konci ledna 2014 převzala pomyslné otěže vláda Bohuslava Sobotky, která nyní podává demisi.

pez TN.cz