Nelegální převoz

U Lovosic zadrželi dodávku plnou štěňat a koček. Mířila z Bulharska do Německa

Lucie Staničková
Lucie Staničková
24.9. 2020 13:10

Dodávku plnou psů a koček, která převážela zvířata do Německa, zajistili inspektoři Státní veterinární správy v Ústeckém kraji na dálnici D8 v okrese Litoměřice. Některá zvířata byla ve špatném zdravotním stavu.

Celní správa ČR prováděla od 17. do 19. září 2020 koordinovanou kontrolní akci "ROAD 8.“ Při kontrole menší dodávky zjistili, že převáží mnoho domácích mazlíčků. Ve spolupráci s inspektory Státní veterinární správy (SVS) vůz zajistili, potvrdil mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý.


"Zadržené auto přepravovala sedm štěňat a šest koček. Všech 13 zvířat sice mělo pasy a bylo označeno čipem, v některých pasech však chyběl údaj o majiteli zvířete. K zásilce navíc nebylo vystaveno povinné veterinární osvědčení pro přesun do Německa,“ řekl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

 


Některá zvířata byla navíc v tak špatném zdravotním stavu, že převozu do Německa nebyla schopná. "Jeden ze psů je ve velmi špatném stavu, apatický, ležící na boku, neschopný stát a samostatně se pohybovat,“ popsal Vorlíček. Další měl mít podle inspektorů infekci.

 
Podle inspektorů SVS lidé, kteří převoz organizovali, uvedli, že všechna zvířata byla v Bulharsku zachráněna, léčena a následně byl domluvený jejich převoz do Německa k novému majiteli.


"Státní veterinární správa rozhodla, že zadržená zvířata budou vydána novým majitelům až poté, co se zlepší jejich zdravotní stav, který umožní přepravu, a budou doplněny veškeré chybějící dokumenty k zásilce a bude ověřená povinná vakcinace proti vzteklině,“ řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.


Přepravci hrozí podle veterinární zákona za přestupek pokuta ve výši až jednoho milionu korun.

TN.cz