BÍLÉ ZLATO

Cena cukru strmě stoupá! Na trzích je nejvyšší za několik posledních let

Téma:

Po ovoci, zelenině a uzeninách zdraží také cukr. Jeho cena na mezinárodních trzích stoupla na nejvyšší hodnotu od května 2017 a podle ekonomů se dá očekávat, že se to promítne i do cen v obchodech.

Je důležitou součástí jídelníčku. Přidáváme si ho do kávy nebo čaje, je složkou některých druhů pečiva a hlavně sladkostí. Řeč je o cukru. Jeho cena na světových trzích vzrostla od začátku roku o 12 procent.

 

"Je tady samozřejmě neustále rostoucí světová populace, která tedy chce více jíst a pestře jíst a může si dovolit i takové potraviny nebo takové suroviny, které si dříve dovolit nemohla," řekl analytik Petr Havel.

 

 

Největší spotřebitel sladidla Indonésie hodlá letos dovézt 11krát víc cukru než loni, takže poptávka po sladidle stoupá. Na trhu je ho ale míň, protože některé tradiční země přestaly cukr vyrábět. "Ta poptávka poroste, ale je otázka, jestli se to skutečně a třeba v České republice promítne do vyšších cen," doplnil Havel.

 

Anketa

Sladíte bílým cukrem?

Hlasovalo 118 lidí.

Kilo cukru krupice aktuálně v obchodech pořídíte v průměru za 14 korun. Případné zdražení ekonomové odhadují zatím jen v řádech korun. Důvodem je i to, že se lidé snaží žít zdravěji a zájem o cukr v Česku tak dlouhodobě klesá.

 

Česko je aktuálně sedmým největším výrobcem cukru v Evropské unii. Domácí trh spotřebuje ročně zhruba 370 tisíc tun, vyrobeno je zhruba 550 tisíc tun.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
Eliška Kopánková/rod TN.cz