gps lokátory

Cena sena letí nahoru, zemědělci musí odrážet nájezdy zlodějů

Téma:

Ceny sena raketově stoupají. A společně s tím se množí i jeho krádeže. První seč byla sice kvůli deštivému květnu dobrá, ale pak slunce posekané louky na mnoha místech spálilo a nová tráva neroste. Zemědělci se obávají, že se zopakuje loňská situace a nebude čím krmit. Někteří uvažují o snížení stavu zvířat a jiní musejí odrážet nájezdy zlodějů. Balíky si hlídají pomocí GPS modulů, dronů i fotopastí.

Bohatý zemědělec se teď pozná podle toho, kolik má sena. "Předloni se ještě balík z louky dal koupit za 250 za 300 korun," uvedla Zuzana Polánková z koňského domova důchodců v Křížanech. Letos se prodávají i za víc než desetinásobek.

 

"Je ohromný strach z toho sucha, které tady probíhá. Je tady už všechno vypálené od sluníčka," popsal Jiří Teplý z Agrární komory ČR. Za panikou je vidina toho, že druhá seč , která se nazývá otava, stejně jako loni nebude žádná.

 

"Krade se ve velkém. Jsme přišli minimálně o 50 až 100 balíků. O dronech uvažujeme," popsal farmář Radim Urban.

 

A zatímco jedni provádějí kontrolní lety dronem, další si balíky, které se musí dosoušet tři týdny, než se můžou naskladnit, hlídají pomocí fotopastí i další technikou.

 

 

Na této farmě ve Frýdlantu si balíky se senem chrání GPS moduly. A díky této technologii už dopadli první zloděje. "Ztrácely se nám balíky, tak jsme tam nastrkali GPS a zadařilo se," sdělil traktorista Vladimír Souček.

 

A stejný postup se vyplácí i zemědělci z Kladrub. Vloni přišel o seno za 160 000. GPS lokátory si pronajímá a už dopadl několik zlodějů. Zařízení je velké asi jako krabička od zápalek a v balíku nejde téměř najít.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
Ivan Berka / Václav Komenda / klma tn.cz / TV Nova