Investice do kovu

Cena zlata překonala rekordy! Covid-19 ji vyšrouboval na maximum

Zlato
Zdroj: TV Nova
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
27.7. 2020 9:14
Téma:

Absolutní cenový rekord pokořilo v pondělí ráno zlato. Cena se totiž vyšplhala na maximum a trojská unce (31,1 gramu) se prodávala za 1945 dolarů (přibližně 43 600 korun). Dosavadní cenový rekord z 6. září 2011 činil 1921 dolarů.

Cena zlata v pondělí vystoupila až na 1944,71 dolarů za trojskou unci. Později o část zisků přišla a krátce před osmou hodinou ráno středoevropského času vykazovala nárůst 1,7 % na 1934 dolarů.


"Od začátku letošního roku zlato v dolarech zhodnotilo o více než 27 %, za červenec přidalo zhruba devět procent,“ popisuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.


Podle Kovandy považují investoři zlato za bezpečné útočiště v období nejistoty. Cenu tlačí vzhůru zejména obavy z negativních hospodářských dopadů koronaviru a rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Čínou.

 


"Nejistota globálně narůstá kvůli stoupajícímu riziku druhé vlny pandemie koronaviru a kvůli roustoucímu geopolitickému napětí, zejména pokračujícímu zhoršování vztahů dvou největších světových ekonomik, USA a Číny,“ poznamenal Kovanda.


Zlato mimo jiné také profituje ze snižování úroků a dalších opatření, kterými se centrální banky snaží pomoci ekonomice překonat negativní dopady koronaviru. Poptávku po zlatě pohání rovněž slábnoucí kurz dolaru. Ten snižuje cenu zlata v dolarech z pohledu držitelů ostatních měn.


"Investoři masivně investují do zlata nejen v jeho fyzické podobě, ale také prostřednictvím fondů,“ dodal Kovanda.


Z podobných důvodů jako zlato zdražuje také stříbro. V české měně v pondělí ráno překonalo stříbro poprvé od dubna 2013 cenovou hranici 540 korun za trojskou unci.

 

Záchranáři našli na dně přehrady poklad! Více se dozvíte v následující reportáži:

 

 

 

 

 

Související témata:
TN.cz