Znepokojivý nález

Poplach v Brně! Dělníci narazili na množství pancéřových pěstí a granátů

Věra Müllerová
Věra Müllerová
Aktualizováno 20:21
12.2. 2020 11:43
Téma:

Brněnští pyrotechnici včera zasahovali u nálezu nezvykle velkého množství nevybuchlé munice v centru města. Na místě objevili několik pancéřových pěstí a ručních granátů.

Takový nález policisté ve městě dlouho nezažili. Přímo ve vnitrobloku jednoho z bytových domů v Šumavské ulici zajistili třináct kusů pancéřových pěstí a devět ručních granátů. Objevili je dělníci při výkopových pracích.


"Přivolaný pyrotechnik na místě vyhodnotil, že stav nálezu není nebezpečný. Z tohoto důvodu nebyla provedena na místě evakuace obyvatel z přilehlých bytových domů,“ uvedl mluvčí Policie ČR Petr Vala.

 


Pyrotechnik pak vykopanou munici zajistil a odvezl k bezpečnému odstřelu. Výbušniny pocházely z druhé světové války. Přímo pod nohama obyvatel domu tak ležely přes 70 let.


"Širokou veřejnost chceme upozornit, že v případě nálezu jakékoli munice, střelných zbraní, střeliva nebo výbušnin, jsou povinni tento nález neprodleně oznámit na linku 158,“ dodal Vala.


V případně neodborné manipulace se totiž lidé mohou vážně zranit.


Jednou z oblastí s největším výskytem munice je Boří les na Břeclavsku, kde pyrotechnici odstraňují nebezpečné výbušniny už od roku 2015. Jen v loňském roce zneškodnili přes 18 tisíc kusů min a granátů. To je trojnásobek toho, co v předchozích čtyřech letech dohromady.

 

Jak byla zlikvidována nebezpečná munice na Břeclavsku se můžete podívat v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

ls TN.cz