NEMOVITOSTI

Ceny bytů nepřestávají růst. Mladí lidé zůstávají déle bydlet u rodičů

Jan Zálužský
Jan Zálužský
12.6. 2021 21:44
Téma:

Ceny nemovitostí u nás rostou a stále více lidem se tak sen o vlastním bydlení vzdaluje. V Praze stojí metr čtvereční bytu rekordních 120 tisíc korun. A nad hranici sto tisíc se dostaly i byty v Brně. Podle odborníků bytová krize dopadá hlavně na mladé páry, které z průměrné mzdy často nedosáhnou ani na hypotéku.

Jedenatřicetiletý Aleš by rád bydlel ve vlastním. Jenže menší byt 2+kk, který by se mu líbil, stojí v Praze přes čtyři miliony korun.

 

"Bydlím zatím u rodičů. Důvod je, že ceny bytů, na které jsem se díval, jsou neúměrně vysoké. Podobný problém mají i moji kamarádi," popsal Aleš.


Odborníci mají jasno. Bytů je v nabídce čím dál méně a ceny rostou. Dříve se podle odborníků více bytů k mladým dostávalo i prostřednictvím dědictví.

 


Například v Praze lidé před dvěma lety pořídili jeden metr čtvereční za něco málo přes 84 tisíc korun, rok poté se cena vyšplhala přes 102 tisíc. Nyní jsou o dalších 20 tisíc výš.


Více peněz si na nákup bytu musí připravit i v Brně, kde cena za rok poskočila o téměř 15 tisíc korun za metr čtvereční. Ve vybraných lokalitách v letošním roce dokonce překonala hranici 100 tisíc.

 

Jedním z důvodů zdražování je touha po vlastním majetku. "Češi mají potřebu vlastnit svou nemovitost, narozdíl od Němců, kde 48 % domácností žije v nájemním bydlení," vysvětlil ekonom Jan Studnička.

 


Pomoci zájemcům o byty chce i pražský magistrát. "Bytová situace v Praze je špatná, to víme všichni. Napočítali jsme, že máme 2400 prázdných bytů. Přemýšlíme, že bychom nějaké byty vyčlenily jako startovací," řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Do budoucna by prý v Praze mohlo vzniknout až 8000 magistrátních bytů pro potřebné.

 

Pomoci by mohl také nový stavební zákon, který nabude účinnosti 1. července roku 2023. "Tím pádem by mohlo být k dispozici více bytů," věří ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

 

Zvedají se také ceny chat a chalup. V době covidu o ně prudce vzrostla poptávka:

 

Kvůli drahým nemovitostem v tuzemsku, začali Češi nakupovat bydlení v zahraničí. Jejich ceny tam dosáhly minima:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz