STATISTIKA

Ceny v Česku brutálně poskočily! Zdražily hlavně potraviny a bydlení

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 20:07
14.2. 2020 18:32
Téma:

Česko zažilo největší meziroční růst spotřebitelských cen od roku 2012. Jedná se o jeden z největších růstů i ve srovnání se zbytkem Evropské unie. Vychází to z aktuálních dat Českého statistického úřad (ČSÚ).

Velký růst spotřebitelských cen pocítili Češi v lednu. Oproti prosinci se zvýšily o 1,5 procenta. "Tento vývoj byl ovlivněn zejména růstem cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje a tabák," vysvětlil ČSÚ.

 

"Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byl způsoben především vyššími cenami zeleniny o 5,7 procenta, z toho ceny brambor vzrostly o 5,8 procenta," doplnil úřad.

 

 

Naopak klesaly ceny bot a oděvů o 1,8 procenta, tepla a teplé vody o 1,2 procenta a nealko nápoje o 0,7 procenta. Ceny za teplo a teplou vodu klesaly hlavně kvůli snížení daně z přidané hodnoty z 15 na 10 procent.

 

Meziroční růst cen dosáhla v lednu 3,6 procenta. Podle ČSÚ se jednalo o nejvyšší růst od března 2012. Nejrychleji rostly ceny potravin, a to hlavně pečiva, vepřového, uzenin, zeleniny a ovoce. Nejvíce se ovšem na meziročním růstu cen podepsaly ceny v oblasti bydlení, tedy poplatky za elektřinu, vodné a stočné a zemní plyn.

 

Srovnání inflace v Evropské unii a přidružených zemích, číselné intervaly určují výši inflace:

 

Ceny zboží v lednu meziročně vzrostly o 3,6 procenta, u služeb dokonce o 3,9 procenta. Inflace byla v lednu 2,9 procenta.

 

V mezinárodním srovnání se pracuje s harmonizovaným indexem spotřebitelských cen (HICP). V Evropské unii podle odhadu Eurostatu rostl meziročně průměrně o 1,4 procenta, v České republice o 3,8 procenta. Nejvíce rostly ceny v Maďarsku a Rumunsku, a to asi o čtyři procenta, nejméně v Itálii a Portugalsku asi o půlprocento.
 

TN.cz