Barely s kyselinou

Černá skládka chemikálií vyšla Jičín draho, likvidace stála 2,5 milionu

Petr Brzek
Petr Brzek
Publikováno 9. 11. 2019
Téma:

Dva a půl milionu korun zaplatil Jičín za likvidaci nelegální skládky chemikálií na zahradě soukromého majitele v obci Budčeves. Na 49 barelů s kyselinami v září upozornil anonym. Úředníci chtějí po viníkovi škodu vymáhat, ale podle policie zatím není po kom.

Co očí nevidí, to srdce nebolí a evidentně se dá i takhle uklízet. Plastové barely zmizely pod slámou. Celkem 49 nádob a každá má obsah tisíc litrů. Dostat se k nim se dalo jen pomocí vidlí.

 

"Některé jsou natočené tak, že štítek na nich nejde přečíst, nikde není napsáno, že to, co je na štítku, souhlasí s kapalinou v nádobě," říká řídící důstojník hasičů Milan Pospíšil. Uvnitř mají být kyseliny.

 

"Bývalý majitel říkal, že jsou prázdné, že prý z toho vyrábí mola," popisuje starosta Budčevsi Marek Nýč. Kdo všechno na místo navezl, policie stále neví. Pozemek má mít totiž někdo pronajatý.

 

"Kriminalisté doposud nikoho neobvinili. Jedná se o nedbalostní trestný čin," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Město už nechalo chemikálie odvézt. Práci udělala specializovaná firma. Účet je dva a půl milionu korun a částka jde na vrub jičínské radnice, která by chtěla, aby peníze nakonec poskytl kraj. Každopádně finance jdou z veřejných rozpočtů.

 

Jičínská radnice má před sebou třeba opravu tobogánu za 11 milionů korun. Peníze od krajského úřadu by se jí teď prý hodily.

pez TN.cz