KORONAVIROVÁ KRIZE

Černý scénář: Opatření jsou měkká! Za měsíc bude stejně mrtvých jako nyní

Koronavirus - křivka
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Martin Bláha
Martin Bláha
Aktualizováno 10:58
1.3. 2021 10:37
Téma:

Tvrdá opatření, která vláda zavedla s účinností od pondělí 1. března, jsou podle odborníků z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) nedostačující a příliš měkká. I při striktním dodržování všech nařízení vědci předpokládají, že ještě na začátku dubna bude v Česku přes 7 tisíc lidí v nemocnicích a denně bude umírat v souvislosti s koronavirem až 150 lidí.

Černý scénář, který by mohl v Česku nastat za měsíc, přednesli výzkumníci z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP). Opatření schválená v pátek 26. února, která platí v Česku s úderem pondělní půlnoci, sníží reprodukční číslo pouze na hodnotu 1,0. To ovšem nebude stačit pro výrazné zlepšení situace. Nemocnicím se tak podle předpokladu neuleví a počty nových případů nákazy koronavirem budou na hodnotách 10 až 15 tisíc denně.


Jedinou možností, jak snížit počty nové nakažených lidí na zhruba tisíc denně, což výrazně sníží zatížení nemocnic, je omezení kontaktu ve výrobě. Podobnou cestou se vydaly například Velká Británie či Portugalsko. "Jelikož stále není dostatečně připravené povinné testování ve firmách a další opatření, která by mohla efektivně riziko kontaktů v průmyslu snížit, obáváme se, že jedinou možností je 1–2týdenní uzávěra provozů do doby, než tato opatření budou připravena," sdělili Jakub Drbohlav a Martin Šmíd z BISOPu.

 


Vědci z této neziskové organizace pro své předpovědi vycházejí ze dvou metod. První srovnává dopady opatření z loňského března, kdy byla poprvé zavedena tvrdá restriktivní opatření. Druhá metoda se zabývá kontakty mezi lidmi a vychází ze sociologického šetření Život během pandemie společnosti PAQ research.


V současnosti je ovšem situace vinou zákeřné britské mutace daleko problematičtější, jelikož je virus až o 50 % nakažlivější. To znamená, že když loňského března bylo reprodukční číslo 0,6, dnes dosahuje hodnoty 0,9. Odhad pomocí metody rizikových kontaktů navíc ukazuje, že stávající opatření mají potenciál omezit kontakty z průměrných 13 kontaktů na cca 8 až 10 kontaktů, což nestačí.

 


"Pokud chceme ulevit nemocnicím a v dohledném horizontu 4-8 týdnů vracet děti do škol, otevírat obchody, restaurace a další služby, nezbývá nám než omezit kontakty v průmyslu," říká Drbohlav se Šmídem. Nic jiného než lockdown včetně významného omezení kontaktů na pracovištích, tak na zásadní stabilizaci vývoje epidemie nezabere.

 

Jak vláda postupovala při tvorbě aktuálních restrikcí a jaká je situace ohledně očkování? Na otázky odpovídal ministr Jan Blatný v pondělní Snídani s Novou. Podívejte se na video:

 

Související témata:
TN.cz