Silné bouřky

Čerpadla hasičů běžela celou noc. Hladiny řek už se vrátily do normálu

Petr Zelený
Petr Zelený
15.6. 2020 13:46
Téma:

Po víkendových silných bouřkách, které doprovázely přívalové deště, měli hasiči především na východě Čech spoustu práce. Dokonce si vyžádali posily. Na několika místech i v pondělí ráno zůstávaly zvýšené hladiny řek. Během dne všechny klesly pod 1. povodňový stupeň.

Po pondělním poledni zůstával povodňový stupeň už jen na řece Novohradce v Úhřeticích na Chrudimsku. Hydrologové hlásili pohotovost, tedy druhý stupeň. K večeru už se ale přiradila k ostatním a na území Česka jsou tak všechny hladiny potoků, bystřin a řek zpátky v mezích normálu.

 

"I celou noc z neděle na pondělí profesionální i dobrovolní hasiči zasahovali ještě na zasažených místech po lokální bouři, kterou byl nejvíce postižený Heřmanův Městec, dále Jezbořice, Lhota u Přelouče, Škudly, Třebosice. Tady totiž obyvatele ohrožovala říčka Bylanka," uvedla v pondělí ráno mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

 

Hasiči dokonce v neděli večer požádali o pomoc kolegy ze sousedního Královéhradeckého kraje, kteří vyrazili odklízet následky bleskové povodně do Lhoty u Přelouče. Velkokapacitní čerpadlo tu běželo celou noc.

 

 

"Od nedělních 19 hodin do pondělních 7 hodin ráno přibylo dalších 22 výjezdů v souvislosti s odstraňováním následků krupobití, které se v neděli přehnalo přes Pardubický kraj. Odčerpávat vodu a odstraňovat následky bouřky budou hasiči ještě po celé pondělí," uvedla Horáková.

 

 

"V neděli jsme zaznamenali velmi silné, až extrémní bouřky. Nejvíce napršelo v Konárovicích u Kolína - do 129 mm (115 mm za 2 hodiny), dále měl Měděnec v Krušných horách 86 mm a Nové Město na Moravě 69 mm," informoval v pondělí ráno na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

Déšť také částečně vyplavil pražskou zoologickou zahradu. "To je opravdu děs. Ještě ani neskončila omezující opatření kvůli koronaviru a už nám kus zoo propláchl příval vody od Bohnic," postěžoval si šéf zahrady Miroslav Bobek.

 

 

Druhý stupeň povodňové aktivity hlásili hydrologové před osmou hodinou ráno z říčky Novohradky v Úhřeticích na Chrudimsku, kde hladina pomalu stoupala celou noc.

 

První stupeň byl hlášený také z Doubravy v Bílku na Havlíčkobrodsku, ze Svratky v Dalečíně na Žďársku, z Loučky/Bobrůvky v Dolních Loučkách na Brněnsku a také ze Svratky ve Veverské Bítýšce a v Brně-Poříčí. O hodinu později už hladina v Dalečíně a v Dolních Loučkách spadla na normální hodnoty, po deváté hodině ráno i ve zmíněné Veverské Bítýšce.

 

Bouře v neděli nejvíce udeřily na Chrudimsku, odkud hasiči museli mimo jiné evakuovat obyvatele nebo klienty domova pro seniory.

 

Vytopený domov pro seniory v Heřmanově Městci:

 

 

GALERIE: Následky bouřek a bleskových povodní očima hasičů

1
/
14
Zdroj: HZS Pardubického kraje
Následky bouřek a bleskových povodní v Pardubickém kraji - 6

TN.cz